Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vrah strážce Muzea holocaustu je po smrti. Nevěřil Frankové

James von Brunn nevěřil v pravdivost deníku Anny Frankové a publikoval protižidovské materiály.

Americký neonacista James von Brunn, který loni vraždil v Muzeu holocaustu ve Washingtonu, zemřel ve středu ve věku 89 let. Informuje o tom portál deníku USA Today.

 

Von Brunn zemřel ve věznici Butner v Severní Karolíně, kde čekal na proces.

 

Popírač holocaustu Brunn vešel loni 10. června s puškou v ruce do muzea a v přízemí postřelil člena ochranky. Postřelený strážce a jeho spolupracovníci střelbu opětovali a útočník padl k zemi. Byl zasažen do tváře.

 

Zraněný člen ochranky, devětatřicetiletý Stephen Johns, později v nemocnici zemřel. Von Brunn se ze zranění vyléčil. Poté byl obviněn z vraždy a ozbrojeného útoku.

 

Von Brunn byl fanatickým antisemitou a hlásal nadřazenost bílé rasy. Udržoval pravidelné kontakty s různými rasistickými skupinami. Publikoval protižidovské materiály na internetu. V jednom z nich označil Deník Anny Frankové, vzpomínky židovské dívky, která se za druhé světové války skrývala před nacisty, ale nakonec zahynula, za podvrh.

 

Muzeum holocaustu mělo krátce před von Brunnovým útokem uvést divadelní hru na motivy tohoto díla, což o patrně von Brunna vyprovokovalo k útoku.

Mediafax