Vrah z Toulouse jednal chladnokrevně! Udělal ale školácké chyby

Mohammed Merah, vrah dětí a vojáků z Toulouse, postupoval jako zkušený a chladnokrevný zabiják. Své akce pečlivě plánoval, přesto dělal chyby, díky kterým ho policie nakonec vypátrala, píše ve čtvrtek agentura Reuters.

Třiadvacetiletý Francouz alžírského původu vylákal svou první oběť, francouzského vojáka pocházejícího stejně jako on ze severní Afriky, pomocí internetu na schůzku.
 

Voják inzeroval prodej skútru. V inzerátu se zmínil, že slouží v armádě.
 

Merah s ním komunikoval přes počítač své matky. Policii tak dal do rukou IP adresu, díky níž ho mohli dopadnout poté, co vojáka zastřelil a z místa ujel na jeho skútru.
 

Přesto zůstal na svobodě dost dlouho na to, aby mohl o několik dní později zastřelit tři výsadkáře a následující týden zabít před židovskou školou tři děti a rabína.
 

PSALI JSME:

Vrah z Toulouse je mrtev! Zemřel na chodníku po přestřelce
 

Střelec mezitím vzal vojákův skútr značky Yamaha do lakovny a dal ho přestříkat z černé na bílou barvu. Policisté se o této chybě dozvěděli teprve poté, co Merah postřílel tři děti.
 

Smrti dětí a vojáků nezabránila ani skutečnost, že střelce měla v hledáčku francouzská kontrarozvědka DCRI. Na seznam monitorovaných lidí se dostal loni, kdy se vrátil z cest do Afghánistánu a Pákistánu.
 

Policisty příliš nezajímaly ani nábojnice a zásobníky Coltu ráže 45 mm, které našli na všech místech činu. Merah si dával pozor, aby na nich nenechal stopy DNA, policie si však mohla díky stejné zbrani útoky spojit v jeden případ ještě předtím, než Merah přijel na kradeném skútru před židovskou školu.
 

ČTĚTE TAKÉ:

PROFIL: Veřejný nepřítel Mohammed Merah
 

Dvě stovky vyšetřovatelů se místo toho probíraly více než dvaceti tisíci dokumentů, aby identifikovaly vraha.
 

Teprve až policie prohledala počítač vojáka, který prodával skútr, zjistila, že IP adresa, z níž komunikoval vrah, patří toulouské ženě se dvěma syny, kteří jsou na protiteroristickém seznamu jako členové fundamentalistické organizace.
 

Zásadní zvrat přinesly až informace od mechanika, kterého Merah požádal o odpojení polohovacího systému skútru sloužícího k vypátrání stroje v případě krádeže.
 

Mechanik vypověděl, že Merah zůstal klidný, byť mu řekl, že přístroj odpojit nejde. Během jejich rozhovorů se střelec zmínil, že skútr nedáno přestříkal na bílou barvu. Důležitost této informace došla mechanikovi až po pondělní střelbě před toulouskou školou.
 

Meraha policie vypátrala v úterý, den po střelbě před židovskou školou. Během čtvrtečního zásahu policejního komanda tento sériový vrah zahynul.

 

fim tn.cz / Mediafax