Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vrhač bot chce zažalovat Bushe za válečné zločiny

Irácký novinář Muntazír Zajdí, který hodil po americkém prezidentovi Georgi Bushovi boty, chce odjet do Švýcarska a Bushe zažalovat.

"Skutečně chci jet do Švýcarska, protože to je neutrální země a protože to je země, která nepodporuje okupaci Iráku," řekl Zajdí pro švýcarskou televizní stanici TSR.


"Ve Švýcarsku je mnoho mezinárodních organizací, včetně několika, které se starají o děti. Švýcarsko je také země, která má velkou demokratickou tradici. Je příkladem pro svět," dodal Zajdí v rozhovoru, který byl natočen ve čtvrtek na neznámém místě.


Zajdí chce také spustit "obrovskou operaci" k vyburcování iráckých rodin, aby si na Bushe stěžovaly. Podle něj by Bush a jeho spolupracovníci měli stanout před mezinárodním tribunálem za "válečné zločiny spáchané během okupace Iráku".


Třicetiletý Muntazír Zajdí byl za hození bot ve vězení. Propuštěn byl minulé úterý. Po propuštění i pro televizi TSR uvedl, že byl během věznění mučen a mlácen elektrickými kabely a železnými tyčemi. Podle jeho zaměstnavatele, televizní stanice Al-Baghdadíja, Zajdí opustil Irák a odjel do Sýrie. Poté by měl odjet do Řecka k lékařskému ošetření.


Muntazír Zajdí se proslavil 14. prosince, když během tiskové konference v Bagdádu zaútočil botami na Bushe. Muntazír tehdy na tehdejšího amerického prezidenta křičel: "Tohle je polibek na rozloučenou od iráckého lidu, ty pse!" Za tento čin byl Zajdí odsouzen ke třem letům vězení, po odvolání mu byl trest snížen na 12 měsíců. Dobrým chováním si ale vysloužil zmírnění trestu o další tři měsíce.

tn.cz / Mediafax