Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vůdce teroristů v Německu se přiznal k plánování atentátů

Skupina teroristů chtěla donutit německou vládu ke stažení vojsk z Afgánistánu a Uzbekistánu.

Šéf takzvané sauerlandské islamistické teroristické skupiny se u soudu v Düsseldorfu přiznal k přípravě teroristických útoků v Německu. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

 

Němec Fritz Gelowicz, který konvertoval k islámu, u soudu prohlásil, že jeho islamistická skupina plánovala útoky v Evropě již na začátku roku 2006, zatímco se účastnila výcviku na pákistánsko-íránských hranicích.

 

Militantní islamisté si vybrali cíle v Německu, protože se v jeho území vyznali nejlépe.

 

"Chtěli jsme si vybrat takové cíle, kde se nacházeli převážně američtí vojáci," prohlásil Gelowicz. Dalším místem útoku měl být americký cíl, který by byl důležitý z hlediska politického, například konzulát. Nakonec chtěli dát teroristé obyvatelům Německa „poslední varování“ a donutit je tak, aby vládu přiměli stáhnout vojenské jednotky z Afghánistánu a Uzbekistánu.

 

Ostatní členové skupiny Němec Daniel Schneider, turecký Němec Atilla Selek a Turek Adem Yilmaz se již také doznali policii. Té prozradili i seznam barů a diskoték, na něž plánovali spáchat atentáty. Zároveň uvedli, že mezi možnými cíli jejich útoků byla i americká letecká základna Ramstein.

 

Podle žalobců byly plánované atentáty navrženy tak, aby byly stejně ničivé jako útoky z 11. září 2001 ve Spojených státech.

 

Muži jsou obviněni nejen z přípravy atentátů, ale i z příslušnosti k teroristické organizaci. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim až 15 let vězení.

 

Němečtí vyšetřovatelé sledovali kroky čtveřice mužů od počátku roku 2007. Zadrželi je v září téhož roku.

 

Mediafax