Výbuch bomby v Severním Irsku zranil tři děti

Bomba v Severním Irsku. Ilustrační foto

Při průvodu protestantů explodovala bomba umístěná v koši na náměstí v severoirském městě Londonderry. Výbuch zranil tři děti, informuje v sobotu s tím, že policie včas zneškodnila další nastraženou nálož.

Jedno dvouleté a dvě dvanáctileté děti utrpěly pohmožděniny, škrábance a šok. Místní obyvatelé byli krátce poté evakuováni a policie našla nedaleko další výbušné zařízení. To se jí však podařilo zneškodnit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Severoirský policista přežil zázrakem. Z auta vypadla bomba
 

Průvodu protestantů se v Londonderry účastní zhruba 15 tisíc lidí. V noci na sobotu zde došlo k několika konfliktům mezi policií a výtržníky, na policii několikrát letěly zápalné láhve. Místní policejní složky jsou v pohotovosti kvůli možnému zhoršení situace ve večerních hodinách.

Za poslední dva týdny došlo v Severním Irsku k několika bombovým útokům. Minulý týden se republikáni pokusili odpálit bombu pod vozem armádního majora a jedné policistky. V úterý pak policista v městečku Cookstown západně od Belfastu o vlásek unikl smrti, když z jeho auta v úterý vypadla bomba a krátce nato explodovala.

Zdrojem letitého konfliktu je spor, zda má Severní Irsko zůstat pod nadvládou Británie, anebo se připojit k Irsku. Hlavním obhájcem setrvání ve svazku s Brity je unionistická protestantská komunita, proti níž stojí katoličtí nacionalisté, kteří chtějí Severní Irsko sjednotit s Irskou republikou.

Spory mezi oběma tábory se vyhrotily na konci 60. let, kdy přišlo o život 3600 lidí. V roce 1998 katolíci a protestanti podepsali Velkopáteční dohodu, jež formálně ukončila 30 let násilností. Ty ale přesto v menší míře pokračují dodnes.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax