V dole Handlová vybuchl plyn, 20 nezvěstných. I záchranáři. VIDEO

Důl v Handlové
Zdroj: tvnoviny.sk
V dole Handlová pravděpodobně vybouchl metan (ilustrační foto).

Ve slovenském dole Handlová vybuchl plyn. Záchranáři pátrají hodiny po 20 lidech.

Podle slovenských médií bylo odpoledne po výbuchu plynů ve slovenském dole Handlová nezvěstných 8 horníků a 11 důlních záchranářů. V sedm hodin večer ředitel dolu Peter Čičmanec upřesnil, že se počet nezvěstných zarovnal na rovných dvacet. Toto číslo by mělo být definitivní.


Dalších devět lehce zraněných horníků se podařilo vytáhnout. Skončili v nemocnici.


Na místo ranního neštěstí vyrazil i premiér Robert Fico, ministr vnitra Robert Kaliňák a ministr hospodářství L´ubomír Jahnátek, který kvůli tomu přerušil dovolenou. Všichni se účastní porady krizového štábu.
 

Podle Jahnátka výrobní dispečer v sedm hodin ráno zaznamenal malý, lokální požár. Osm horníků se ho vydalo hasit. "V 7:30 hodin na místo sfáralo dalších 11 záchranářů z Prievidze. V 9:30 vypadla komunikace a čidla ukazující stav plynů pod zemí," popsal odpoledne Jahnátek. V dole nejspíš začal hořet metan, pak došlo k výbuchu.


"Nejspíše vybuchly splodiny vzniklé nedokonalým hořením," informoval na tiskové konferenci po 17. hodině ředitel Hornonitranských uhelných dolů Prievidza Peter Čičmanec. Ten potvrdil, že se stále nedaří navázat kontakt s osmi horníky a jedenácti záchranáři.


Podle serveru tvnoviny.sk došlo ve štole ráno k závalu. Poslechntěte si rozhovor s reportérkou TV Markíza.

 


Před branou se už dopoledne scházeli příbuzní horníků. Jedna z žen serveru SME.sk řekla, že její známý horník si dlouhodobě stěžoval na nebezpečné pracovní podmínky v dole. Plyn tam měl unikat už delší dobu, byl cítit a horníci se báli výbuchu.


"Vybuchl plyn, nestává se to často, všechny bezpečnostní opatření byly dodržené," řekl Patrik Rajchmaj, který z podzemí vyfáral.
 

Zraněné horníky převezla záchranka do bojnické nemocnice. "Zatím jsme přijali devět pacientů, všichni měli lehčí zranění, jako jsou úraz hlavy či zranění hrudníku. Zaznamenali jsme i přiotrávení se plynem," řekl náměstek ředitele nemocnice Ján Belanský. Většinu z nich ošetřili ambulantně a už je propustili domů. Nikdo z pacientů nebyl operován.


Výbuch byl neobyčejně silný, dým se vyvalil až do vzdálenosti několika stovek metrů. Podle očitých svědků je šachta zcela zničená. Jeden ze zaměstnanců tvrdí, že tam stále hoří.


V dole Handlová pracuje asi 500 lidí. Podle Čičmance se ale v místě požáru a následného výbuchu nefárá od června. Nebyli tam ani těžební stroje.

muf, vrl TN.cz