Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vybuchl sklad JADERNÉHO ODPADU ve Francii! RADIACE nakonec neunikla...

Pondělní nehoda ve francouzském jaderném zařízení v Marcoule skončila bez úniku radioaktivity. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na francouzský Úřad pro jadernou bezpečnost (ASN).

Podívejte se na reportáž:"U této nehody neexistuje radioaktivní nebezpečí nebo potřeba ochrany obyvatelstva," uvedl ASN s tím, že rozpustil krizový štáb, který se události zabýval.

 

 

Nehoda se stala krátce před polednem ve městě Codolet v zařízení na zpracování jaderného odpadu Centraco. To patří firmě Socodei, dceřiné společnosti francouzského elektrárenského koncernu Electricité de France (EDF).

 

Nejdříve vypukl požár, po něm následovala exploze, která si vyžádala jednoho mrtvého a čtyři zraněné. Jeden ze zraněných je ve vážném stavu.

 

PODÍVEJTE SE:

 

Ministerstvo vnitra uvedlo, že žádný ze zraněných nebyl kontaminován. Jedinou oběť má na svědomí výbuch.

  

ČTĚTE TAKÉ:

FUKUŠIMA ZNOVU HROZÍ! V jaderné elektrárně naměřili REKORDNÍ RADIACI!

 

 

Podle serveru deníku Le Figaro "explodovala pec na tavení lehce a velmi lehce radioaktivních kovových součástí", které pocházejí z již vysloužilých francouzských jaderných zařízení. Internetová verze deníku Le Monde napsala, že v peci se také tavil "lehce kontaminovaný" materiál – použité ochranné obleky a rukavice techniků z elektráren.

 

Výbuch statiku budovy nenarušil a hasiči požár kolem 13. hodiny SELČ zlikvidovali. "Bylo to průmyslové neštěstí, nikoli jaderná nehoda," uvedl mluvčí EDF.

 

Do oblasti odjela francouzská ministryně životního prostředí Nathalie Kosciusková-Morizetová. O vývoj situace v zařízení se zajímá také Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

 

Město Codolet leží asi 20 kilometrů severně od Avignonu.

 

 

Až do čtvrtka bude vzduch do Česka proudit od západu a jihozápadu, a proto by případný únik radioaktivity z jaderného zařízení na jihu Francie mohl znamenat přímé ohrožení pro české obyvatele. Mediafaxu to v pondělí uvedla meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

"Kdyby bylo proudění z Atlantického oceánu, ohrožení by nebylo tak velké," řekla Honsová a vzápětí dodala, že přímé proudění ze západu a jihozápadu, tedy z Francie a Beneluxu, je pro Českou republiku horší.

tn.cz / Mediafax