VYDAT? NEVYDAT VIKTORA KOŽENÉHO? Britské královně napoví soukromí rádcové

Tajná (Soukromá) rada, kterou formálně řídí britská královna Alžběta II., se bude v listopadu zabývat americkou žádostí o vydání Viktora Koženého. Rada o tom píše na své webové stránce (jcpc.gov.uk).

K radě se odvolalo americké ministerstvo spravedlnosti poté, co bahamská justice rozhodla, že finančníka Bahamy do Spojených států nevydají. Rada je nejvyšší a poslední institucí, která může bahamský verdikt zvrátit.

 

Kožený, který na Bahamách žije od roku 1995, je u newyorského soudu obviněn ze zpronevěry.

 

Na 23. listopadu je naplánování první slyšení rady k jeho případu.

 

Tajná rada, celým názvem Nejvznešenější Tajná rada Jejího Veličenstva, je nejvyšší soudní instancí na Bahamských ostrovech, bývalé britské kolonii, která leží v Atlantiku mezi Kubou a Floridou. Tajná je proto, že její jednání jsou neveřejná. Členy rady jsou vybraní britští politici, členové Dolní sněmovny a Sněmovny lordů.

 

Americká obvinění vůči Koženému se zakládají na tom, že Kožený uplácel v Ázerbájdžánu tamní pohlaváry penězi amerických věřitelů. Jeho cílem bylo získat při privatizaci ropnou společnost SOCAR.

 

Kožený, jemuž v Americe říkají pirát z Prahy, si zavazoval Ázerbájdžánce z nejvyšších politických kruhů. Zval je na dovolenou a léčení do ciziny, zahrnoval je dary. Do Baku vozil soukromým letounem kufříky plné bankovek.

 

Ázerbájdžánci ale privatizaci odpískali. Kožený a jeho američtí věřitelé ostrouhali.

 

V jednom bodě obžaloby newyorský prokurátor píše, že Kožený použil 14 milionů dolarů z investičních fondů pro vlastní potřebu.

 

To Kožený popírá. Podplácení však přiznává. Říká, že v bývalé sovětské republice je běžné.

 

V bahamském rozsudku se píše, že Bahamy americké žádosti vyhovět nemohou, protože podplácení Bahamců cizinci není v ostrovním státě trestné. Koženého postup však soud označil za "hanebný".

 

Soud v bahamském městě Nassau také v rozsudku uvedl, že Američané tajili důležité informace týkající se případu, které svědčily v Koženého prospěch.

 

Kožený, který získal pohádkové jmění v československé kuponové privatizaci, žije na Bahamách jedenáct let. V říjnu 2005 jej na základě americké žádosti zatkla policie. Po devatenácti měsících ho však soud propustil na kauci ve výši 300 000 dolarů.

 

Mezitím mu newyorský soud obstavil majetek za téměř 200 milionů dolarů.

 

Slyšení je rozvrženo na dva dny. Zatím není jasné, kdo bude zastupovat americké ministerstvo, bahamskou justici a kdo bude hájit Koženého.

 

Na webu Tajné rady jsou však už jména "ctihodných" soudců, kteří případ posoudí. Jsou to lord Hope z Craigheadu, lord Kerr z Tonaghmore, lady Haleová z Richmondu, lord Clarke ze Stone-cum-Ebony a lord Wilson.

tn.cz / Mediafax