Smrtící počasí

Vyhladí rozmary počasí lidstvo? Za 10 let kvůli nim zemřelo 370 tisíc lidí!

Bouře na Haiti
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Svět v posledních deseti letech zažil pořádné výkyvy počasí, od vln tropického počasí v Evropě a sucha v Evropě až po tragické záplavy v Pakistáně. Podle zprávy Světové meteorologické organizaci mají výrazné výkyvy počasí za deset let na svědomí 370 tisíc lidských životů!

Světová meteorologická organizace v Ženevě zveřejnila zprávu o vývoji počasí za prvních deset let nového tisíciletí. Podle meteorologů se každý rok, kromě roku 2008, zařadil do desítky nejteplejších od 50. let 19. století, uvádí slovenský zpravodajský portál Topky.sk.
 

Meteorologové ve zprávě uvedli, že k přirozeným změnám v počasí docházelo vždy, ale zvyšující se emise skleníkových plynů mají na klimatický vývoj Země rovněž svůj podíl. "Koncentrace skleníkových plynů mění naše podnebí s dalekosáhlými následky pro prostředí a oceány, které pohlcují oxid uhličitý i teplo," uvedl generální tajemník Světové meteorologické organizace Michel Jarraud.
 

Podle zprávy organizace mají dramatické změny počasí na svědomí 370 tisíc lidských životů. O 20 procent se tak zvýšila oproti 90. letům 20. století. Nutno podotknout, že ale rovněž výrazně stoupl počet obyvatel, v roce 1990 žilo na Zemi 5,3 miliard lidí, o dvacet let později, v roce 2010, už 6,9 miliardy.
 


Počet obětí je následkem především vlny veder v Evropě v roce 2003, které si vyžádali 66 tisíc mrtvých. Smrtící vedra v roce 2010 v Rusku nepřežilo 55 tisíc lidí. Naopak podle zprávy poklesl počet mrtvých následkem bouřek a sucha.
 

Meteorologové také ve zprávě uvedli, že mezi roky 2001 až 2010 bylo průměrně o 0,21 °C než v předchozím desetiletí. Průměrná roční teplota pak v posledním desetiletí byla na zemi 14,47 °C.

tn.cz / hmr