Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Výpadek elektřiny v kanadském Torontu zasáhl statisíce lidí. I královnu

Bez elektrického proudu se v pondělí na několik hodin ocitlo takřka čtvrt milionu obyvatel největšího kanadského města Toronta.

Výpadek dodávek elektřiny po požáru transformační stanice uprostřed vlny veder vyřadil z provozu klimatizace a způsobil chaos v dopravě. Dotkl se také britské královny Alžběty II. a jejího manžela Philipa, kteří jsou v zemi na devítidenní návštěvě.


PODÍVEJTE SE:

Reportáž TV Nova

 

 

Elektřina přestala jít krátce před pátou odpoledne tamního času (23:00 SELČ). Z provozu byly především v centrální části města vyřazeny semafory, zastavilo se metro a narušen byl provoz autobusových a tramvajových linek. Některé lidi uvízlé ve výtazích museli vysvobodit až hasiči. Dodávky byly podle AFP na všech místech obnoveny za necelé čtyři hodiny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Torontská policie zadržela před nadcházejícím summitem G20 muže s výbušninami

 

I přes kilometrové kolony policie nehlásila žádné závažné dopravní nehody. Kvůli výpadku se do tmy ponořil i sál, kde se královna Alžběta II. a její manžel účastnili slavnostního předání Cen vévody z Edinburghu. Podle kanadských médií princ Philip poté, co zhasla světla v sále, nezaváhal a pokračoval v udílení ceny nesoucí jeho titul pouze za svitu zářivek označujících únikové východy, dokud elektrický proud nezajistily náhradní generátory.

 

Čtyřiaosmdesátiletá panovnice, která je formální hlavou kanadského státu, v úterý ukončí svůj pobyt v Kanadě a odcestuje po boku manžela do Spojených států.

 

Pondělí bylo podle kanadských meteorologů citovaných agenturou Reuters nejteplejším dnem v Torontu od začátku roku. Teploty vyšplhaly na 34 stupňů Celsia a pod třicítku neklesly ani navečer. Výpadek elektřiny následuje asi týden poté, co centrální oblasti města poničili demonstranti protestující proti summitu G20.

ČTK