Výrobce navigací zneužil citlivá data! Předal je policii...

Největší evropský výrobce navigací pro automobily Tomtom prodal data o cestách řidičů nizozemské vládě. Jenže se dostaly i do rukou policie.

Oblíbený výrobce autonavigací se dostal do potíží. Řidiči v Nizozemsku se cítí podvedení. A dá se říct že právem. Oni si za drahé peníze kupují navigace a jejich výrobce prodal data, která se teď stala bičem na řidiče. Na místech, kde se nejčastěji překračovala rychlost, teď stojí radary.
 
Společnost Tomtom nabízí funkci inteligentní trasy. Ta dokáže do výpočtu zařadit nejrůznější faktory. Denní hodinu, kolony, uzavírky, i rozdíl mezi jednotlivými dny. Trasa se vypočítá právě na základě anonymních dat od uživatelů navigací. A ty má teď v ruce policie.
 
"Práva žádného z našich klientů nebyla porušena. Vše je založeno na anonymním principu. Žádná naše informace nemůže dovést policii ke konkrétnímu řidiči. A tak to do budoucnosti i zůstane," dušuje se vedení firmy. 
 
V odborných kruzích se diskutuje na téma, proč Tomtom data doopravdy prodal. Někteří tvrdí, že společnosti docházejí peníze. Ta je přitom lídrem na trhu. Před třemi roky společnost za téměř tři miliardy dolarů koupila společnost Teleatlas - výrobce satelitních map.
 

TV Nova