WIKILEAKS: Putin je Batman, Medveděv je pouze Robin

Putin a Medveděv
Zdroj: TN.cz
Medveděv prý navíc hraje pouze roli Robina, zatímco Putin je Batman

Server WikiLeaks v neděli zveřejnil korespondenci amerických diplomatů, kteří se vyjadřovali mimo jiné také k předním světovým lídrům. Agentura AFP v pondělí přinesla přehled jejich nejkontroverznějších výroků.

Americká chargé d'affaires v Římě Elizabeth Dibbleová popsala italského premiéra Silvia Berlusconiho v roli moderního evropského vůdce jako "neschopného, marnivého a bezmocného". V další depeši je italský premiér popsán jako "fyzicky a politicky slabý" vůdce, jehož "časté ponocování a záliba v dlouhých večírcích znamenají, že nemá dostatek odpočinku".
 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

Italský premiér Silvio Berlusconi "se dobře zasmál" nad uniklými depešemi americké ambasády, které ho popisují jako slabého a neschopného politika a marnivého playboye, informuje v pondělí agentura AFP.
 

ČTĚTE TAKÉ:

WIKILEAKS: První citlivé depeše pronikly na veřejnost
 

Americký deník The New York Times citoval depeši, podle níž mají američtí diplomaté v Itálii obavy z neobvykle těsných vztahů mezi Berlusconim a ruským premiérem a exprezidentem Vladimirem Putinem. Deník zmiňuje rozhazovačné dary, lukrativní smlouvy o energetice a "stínového" rusky mluvícího italského prostředníka.
 

Afghánský prezident Hamíd Karzáí je popisován jako "velmi slabý lídr se sklony uvěřit konspiračním teoriím". Jeho mladšího bratra Ahmeda Valí Karzáího pak Američané označili za "zkorumpovaného, bezohledného, drogového barona".
 

PSALI JSME:

Němci jsou omezení, píší zprávy americké diplomacie
 

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí podle amerických diplomatů "důvěřuje pouze úzkému okruhu svých spolupracovníků, nesnáší létání, má závrať z výšek a není schopen cestovat bez své rozkošné ukrajinské sestřičky".
 

Američtí diplomaté nešetřili ani ruské představitele. Prezidenta Dmitrije Medveděva označili za "nevýrazného váhavého střelce". Premiér Vladimir Putin je podle nich naopak "dominantní alfa samec". Medveděv prý navíc hraje pouze roli Robina, zatímco Putin je Batman.
 

Nevybíravé kritice se nevyhnul ani "vztahovačný a autoritářský" francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
 

Německá kancléřka Angela Merkelová je zase "vytrvalá, ale vyhýbá se riziku a jen málokdy je kreativní".
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ O WIKILEAKS:


 

Naopak zimbabwský prezident Robert Mugabe si vysloužil slova chvály. "Musíme tomu ďáblovi jedno uznat, je to brilantní taktik," napsal americký velvyslanec Christopher Dell v roce 2007. Podle něj Mugabe přežívá, "neboť je chytřejší a zákeřnější než všichni ostatní politici v Zimbabwe".
 

Jemenský prezident Ali Abdulláh Saleh je pak podle amerických diplomatů "netrpělivý, protivný, znuděný a odmítavý".
 

WikiLeaks založil v prosinci roku 2006 Australan Julian Assange. WikiLeaks vyvolaly rozruch poté, co letos zveřejnily tajné zprávy Pentagonu z Afghánistánu a Iráku. V neděli na server umístili 250 tisíc dokumentů americké diplomacie. Některé údajně pocházejí z americké ambasády v Praze.

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax