Vrah z Toulouse je mrtev! Zemřel na chodníku po přestřelce

Vrah z Toulouse, Mohammad Merah, je mrtev. Zemřel při těžké přestřelce s policií. Zároveň byli zraněni tři policisté, z toho jeden vážně.

Policejní jednotky po téměř dvoudenním obléhání vnikly do domu, kde se skrýval vrah z Toulouse Mohammad Merah. Zemřel při přestřelce s policisty.
 

Merah kladl tuhý odpor. Poté, co policie vnikla do domu, ozvala se prudká střelba a výbuchy. Merah při přestřelce s policisty vyskočil z okna domu v Toulouse, v němž se zabarikádoval.
 

"Byl zabarikádovaný v koupelně... Policisté do bytu vnikli předními dveřmi i okny. Dlouho ho nemohli najít. Později ale vyšel z koupelny a střílel. Nakonec vyskočil z okna. I přitom střílel. Našli ho mrtvého na chodníku,“ řekl ministr.
 

Přestřelka trvala čtyři minuty. Při zásahu byli tři policisté zraněni. Jeden z nich byl zasažený do nohy a lékaři jeho zranění označili jako vážné. Hned po zásahu k domu přijela sanitka.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:Už dříve obklíčený Mohammed Merah, prohlásil, že chce zemřít se zbraní v ruce. "Tvrdí, že si přeje zemřít se zbraní v ruce," oznámil dnes ministr vnitra Claude Guéant. Hned nato překvapil novináře, když prohlásil, že si policie není jistá, zda je sériový vrah ještě naživu, protože s ním přes noc nenavázala kontakt. "Policisté s ním nemají kontakt. Doufáme však, že je stále naživu,“ pravil ministr ještě před zásahem.
 

Guéant řekl, že v noci se z domu ozvaly dva výstřely. "Slyšeli jsme dva výstřely, ale nevíme, co znamenají," poznamenal. Policie se Meraha pokusila zatknout ve středu ráno ve tři hodiny. Třiadvacetiletý muž se ale zabarikádoval v obytném domě na předměstí.
 

Ve středu dopoledne Merah slíbil, že se vzdá týž den odpoledne. Později to odvolal. Ujistil však, že se vzdá v nočních hodinách.
 

SLEDOVALI JSME ON-LINE
 

12:10 Merahovu smrt oficiálně potvrdil ministr vnitra Claude Guéant. Ukázalo se, že při útoku byl Merah zabarikádovaný v koupelně. Při prudké přestřelce s policisty se dostal k oknu a vyskočil. Střílel dokonce ještě při skoku. Jeho tělo pak policisté našli na chodníku.
 

11:57 Mohammad Merah zemřel při přestřelce s policisty. Zároveň však tři z nich zranil. Jeden z policistů je zraněný těžce.
 

11:55 Smrt Mohammada Meraha potvrzují i další média.

 

11:45 Tisková agentura AFP hlásí, že Mohammad Merah je pravděpodobně mrtev.
 

11:30 Z domu se ozývala prudká střelba a výbuchy.
 

11:25 Policie už v domě prohledává jednotlivé místnosti. Obává se nastražených náloží. Mohammada Meraha ale zatím nenašla.
 

11:15 Policisté údajně pronikli do domu. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný policista. Předchozí tři výbuchy tedy už mohly být součástí ostrého zásahu policie.
 

10:30 Na místě zazněly tři silné výbuchy.
 

8:20 "Policisté s ním (Mohammedem Merahem) nemají kontakt. Doufáme však, že je stále naživu,“ řekl také ministr Guéant.
 

8:08 Ministr vnitra Claude Guéant řekl novinářům, že Merah "tvrdí, že si přeje zemřít se zbraní v ruce". Policie stále nezaútočila.

 

5:01 Policisté odpálili u Meraha další dvě výbušky. Podle reportéra deníku Le Monde Sorena Seelowa dělají policisté vše proto, aby nenechali Merahovi ani chvíli odpočinku.

 

3:23 Policie dům obléhá již přes 24 hodin. Merah je stále zabarikádovaný uvnitř.

 

3:05 V okolí budovy jsou slyšet detonace. Ale není jasné zda to jsou výstřely či rány takzvaných šokových granátů.

 

2:53 Sousedka sériového vraha policii veřejně řekla, že jeho nebezpečnost již několikrát hlásila. Dvakrát na něj podala oznámení, protože se kromě jiného pokusil pro svou věc získat jejího syna.

 

2:20 Lidé stojící kolem se ptají proč policie stále vyjednává a muže prostě nezpacifikuje. Policejní taktik ve vysílání vysvětluje, že je to na jednu stranu proto, že chtějí vraha dostat živého a na druhé straně proto, že jde i bezpečnost zasáhové jednotky. A připomíná zásah proti atentátníkům z madridského metra v roce 2004, kdy zahynulo mnoho policistů, když se atentátníci vyhodili do vzduchu v obklíčeném domě.

 

2:04 Policie už odpoledne do obklíčené budovy přerušila přívod vody a elektřiny. Je to součást její taktiky. Také okolní budovy jsou ponořené do tmy. Obydlenou čtvrtí se prý rozlehly výstřely.

 

1:33 Podle nepotvrzených informací policie s Merahem znovu vyjednává. Tentokrát již uvnitř domu.

 

0:48 Exploze zničily vchod do atentátníkova bytu. Policie věří, že v nejbližší době atentátníka zadrží. Počítá s tím, že brzy bude muset být příliš unavený na to, aby se zmohl na případný protiútok.

 

0:29 Guéant oznámil, že vybuchy mají Meraha vystrašit, ale vlastní zásah ještě nezačal. Krátce před půlnocí se Merah rozmyslel a řekl, že se nevzdá.

 

0:22 Není jasné, co se na místě odehrálo. Je možné, že policie vnikla do domu. Podle deníku Figaro se Merah po hodinách obléhání vzdal. Oproti tomu BFMTV uvádí, že až do poslední chvíle se nevzdal a výbuchy ho zkusila policie vylekat.

 

0:19 Před domem se rozhostilo ticho.

 

0:12 Tři exploze měly útočníka zřejmě zastrašit, nebo uvolnit vchod do domu, informují francouzská media.

 

23:56 Policie zaútočila na Merahův dům, potvrdil to spolupracovník policie zpravodajské agentuře Reuters.


23:52 Vše nasvědčuje tomu, že je policie připravená zaútočit. Web 20min.ch uvadí, že v okolí Merahova domu jsou slyšet výbuchy.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:
Policie se snažila Meraha dopadnout živého. Po celou dobu obléhání se ho snažila unavit a vyčerpat. V pravidelných intervalech například u domu odpalovala výbušniny.

 

Merah, vyznavač islámu původem z Alžírska, který se ale narodil ve Francii, zastřelil v pondělí před židovskou školou v Toulouse tři děti a rabína. Před tím zabil tři francouzské výsadkáře z jednotky, která byla cvičena pro boj v Afghánistánu.
 

ČTĚTE TAKÉ:
PROFIL: Veřejný nepřítel Mohammed Merah

 

K útokům se přiznal. Z obklíčeného domu oznámil, že jeho motivem byla "pomsta trpících palestinských dětí" a protest proti působení francouzských vojáků v Afghánistánu.
 

Podívejte se na situaci u obklíčeného domu před policejním zásahem:


 

Vyšetřovatelé předpokládají, že Merah zabíjel na vlastní pěst. "Takoví osamělí vlci jsou těžkými soupeři," podotkl ministr Guéant.
 

Mohammad Merah měl francouzské občanství. Hlásil se k teroristické síti Al-Káida a k islamistickému hnutí Forzane Aliza. Podstoupil výcvik v táboře bojovníků Al-Káidy ve Vazíristánu, kmenovém území na afghánsko-pákistánském pomezí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / gar