Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO

Z džungle se vynořila smrtící EBOLA: Takhle ZABÍJÍ! Vaří se krev, explodují orgány

Takto zabíjí ebola
Zdroj: microbiologyfall2010

VIDEO: Nebezpečná EBOLA, na kterou neexistuje lék, se opět vynořila z džungle jako přízrak a zabíjí! Západoafrická Guinea hlásí 59 mrtvých.

Až 59 mrtvých si zatím v západoafrické Guineji vyžádala epidemie krvácivého horečnatého onemocnění. Jeho původ byl dosud záhadou, testy však nyní ukazují, že nákazu způsobuje nebezpečný virus ebola. Oznámila to dnes tamní vláda. Ebola tu podle agentury Reuters nikdy dřív zaznamenána nebyla. Epidemie se mohla rozšířit i do sousední Sierra Leone.
 

První případ nákazy se v Guineji objevil 9. února. Onemocnění se od té doby objevilo ve třech městech na jihovýchodě země a v metropoli Konakry. Úřady dosud o původu šířící se krvácivé horečky neinformovaly.
 

První výsledky diagnostických testů ve francouzském Lyonu však podle šéfa oddělení předcházení epidemiím na guinejském ministerstvu zdravotnictví ukázaly, že původcem nákazy je ebola. Zdravotníci zatím zaznamenali 80 podezřelých případů, přičemž 59 nakažených zemřelo. Sakoba Kéita ale upozornil, že ne všechny případy musí mít nutné původ v ebole. V některých případech může prý jít třeba o vážnou formu úplavice.
 


 

Ebola je velmi nakažlivý virus, způsobuje hemoragickou horečku a smrt u až 90 procent nakažených. Není proti němu známá protilátka. Mezi primáty a také mezi lidmi se šíří přímým kontaktem, například krví a tělesnými sekrety, ale také sexuálním stykem a dotekem ostatků zemřelého.
 

Ebola uvaří krev, orgány explodují
 

Eboly známe tři mutace: Ebola Zaire, ta zabíjí 90% napadených, Ebola Sudan, tam je úmrtnost kolem 60 % a Ebola Reston, ta napadá a zabíjí zejména opice.
 

Přirozený rezervoár smrtícího viru dosud nebyl určen. Možná ho přenáší netopýři, antilopy, či opice. Prostě se to neví. Vědci ebolu zachytí, až když se dostane mezi lidi a začne zabíjet. 
 


 

Virus ebola pod mikroskopem se pozná podle vlákna zakončeného kličkou. Když se začne množit, vytváří v napadené buňce krystaloidy ve tvaru krychle, písmene U, či kruhu. Proč vytváří tyto rozdílené varianty, vědci netuší.
 


Inkubační doba se pohybuje od dvou dnů do čtyř týdnů. Prvním příznakem jsou vysoké horečky, únava, bolesti v kloubech a bolesti hlavy. Dochází ke zvracení, průjmu, zánět spojivek. Napadené buňky plné viru v podstatě explodují. Dochází k masivnímu krvácení z nosu, očí, análního otvoru. Pod kůží se tvoří modřiny, "vařící" se krev má tendenci prosakovat přes kůži, vytváří se modřiny a boláky.
 

Rozpadají se vnitřní orgány, játra připomínají rosolovitou hmotu, rozpadá se mozek. Smrt napadeného pacienta přichází obvykle do 10 dnů od propuknutí nemoci. Účinný lék neexistuje.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Radost těsně před smrtí: Vizážisté proměnili lidi s rakovinou. Jak se tvářili?

Miloš Kopecký: Okolnosti jeho léčby zveřejnili až po smrti

sta / tn.cz ČTK