Z Fukušimy může uniknout VÍC RADIACE než z Černobylu!

Provozovatel Fukušimy I Tokyo Electric Power (TEPCO) v úterý uvedl, že objem radiace uvolněné z japonské jaderné elektrárny může přesáhnout objem radiace uniklé při havárii v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl v roce 1986. Informuje o tom agentura Reuters.

"Únik radiace nepřestal úplně a my se obáváme, že by mohl ve výsledku přesáhnout Černobyl," řekl představitel TEPCO.

 

Radiace uvolněná z Fukušimy zatím dosahuje deseti procent objemu radioaktivních látek, jež uvolnila exploze v Černobylu, oznámil v úterý japonský úřad pro jadernou bezpečnost.

 

ČTĚTE TAKÉ:

FUKUŠIMA: Rodiče se BOJÍ pouštět děti na hřiště!

 

Japonsko v úterý zvýšilo hodnocení závažnosti havárie ve Fukušimě z pátého na nejvyšší sedmou úroveň na mezinárodní stupnici jaderných nehod INES. Dosud dosáhla tohoto hodnocení jen katastrofa v Černobylu.

 

Změna ale odráží celkový rozsah havárie, nikoli současnou situaci, kdy úroveň radiace výrazně klesá.

 

Inženýři ale stále nejsou schopni obnovit provoz chladících systémů v reaktorech, které snižují teplotu palivových tyčí a brání tak nekontrolovatelné štěpné reakci.

 

V úterý ráno místního času vypukl v reaktoru číslo 4 požár, který se ale podařilo uhasit po několika minutách, uvedl provozovatel elektrárny, společnost Tokyo Electric Power (TEPCO).

 

V úterý ráno udeřil východně od prefektury Čiba na ostrově Honšú také další z následných otřesů. Jeho epicentrum leželo jen 77 kilometrů od Tokia. Škody zatím nejsou hlášeny.

 

Japonsko od 11. března, kdy severovýchod Honšú zpustošilo zemětřesení o magnitudu devět a následná vlna tsunami, zažilo více než 400 následných otřesů o magnitudu silnějším než pět.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax