Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 9. 2011

Z negramotných AFGHÁNCŮ CVIČÍ ČEŠI mašiny na zabíjení!

Češi se snaží vycvičit z negramotných Afghánců profesionální vojáky. Odměnou jim je dobrý pocit.

Čeští vojáci v Afghánistánu se musí kromě bojovníků Talibanu potýkat také s problémy při výcviku svých kolegů z afghánské armády. Není například výjimkou, že vojáci afghánských sil nemají ani základní vzdělání, uvedl ve čtvrtek velitel 2. týmu českých vojenských instruktorů Michal Kucharský.

 

Takzvanou jednotku výcvikového a poradního týmu, neboli OMLT (Operational Mentor and Liaison Team), konkrétně 2. tým, které velí právě Kucharský v provinci Wardak, vystřídá za necelý měsíc další jednotka. Přestože si čeští vojácí sloužící v rámci OMLT pochvalují své výsledky, připouští, že někdy nebyla jejich služba vůbec jednoduchá.

 

Přestože hlavním úkolem českého OMLT týmu je dohlížet a školit budoucí afghánské profesionální vojáky, museli si například poradit s negramotností některých uchazečů. Velká část afghánských vojáků například nemá ani základní vzdělání. "Často jim situace malujeme a snažíme se jim vše v klidu vysvětlit. Když člověk neumí číst, tak to prostě jinak nejde," vypráví s naprostou vážností vrchní praporčík 2. jednotky Vladimír B.

 

Některým vojákům navíc podle Kucharského chybí jakékoliv vzdělání či povědomí o tom, co je úkolem příslušníka armády. Z práce, kterou v Afghánistánu jeho tým odvedl, má ale přesto podle svých slov velmi dobrý pocit.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax
Reklama