Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Za pád ruského letadla na Sibiři může porucha. Hořet začaly motory

Havárii letadla u ruské Ťumeně, při které v pondělí zahynulo 31 lidí, zavinila podle předpokladů vyšetřovatelů porucha letadla. Informuje o tom web Komise vyšetřovatelů Ruské federace.

Dopravní letoun se 43 lidmi se zřítil v pondělí u sibiřského města Ťumeň. Dvanáct zraněných, kteří havárii přežili, ošetřují v nemocnici.
 

Komise se k verzi technické závady dvoumotorového turbovrtulového letadla ATR-72, které vyrobila italsko-francouzská společnost ATR, přiklání po výpovědích očitých svědků, kteří řekli, že před pádem letadla viděli kouř z motorů. "Viděl jsem záblesk světla a poté kouř," řekl muž jménem Alexej. "Letadlo začalo zatáčet, kouřilo se z něj a poté spadlo do pole."
 

Tuto verzi naznačuje i manévr pilotů, kteří hned po startu začali obracet letadlo zpět k letišti, pokoušeli se o nouzové přistání. Verze pochybení pilotů nebo pozemních služeb prověřují vyšetřovatelé také. Vyloučili však možnost výbuchu letadla.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:

 

Vyšetřování vede podle agentury ITAR-TASS náměstek ministra dopravy Valerij Okulov. Na místě nehody jsou také šéf Federální agentury letecké dopravy Alexandr Neradko, gubernátor Ťumeňské oblasti Vladimir Jakušev, předseda Komise vyšetřovatelů Ruské federace Alexandr Bastrykin a zástupce francouzské firmy ATR, která letadlo vyrobila.
 


 

Černé skříňky byly nalezeny a jsou v dobrém stavu. Ruští vyšetřovatelé je prověřují a v nejbližší době je předají ruskému Mezistátní leteckému výboru.
 

V dobrém stavu je také kabina pilotů a vyšetřovatelé nyní zjišťují údaje přístrojů z palubní desky. Vzali i vzorky paliva z havarovaného letounu a z čerpací stanice na letišti v Ťumeni, kde tankoval. Komise si vyžádala dokumenty technické sekce společnosti Utair , která se starala o technický stav letadla.
 

Agentura Interfax sdělila, že havarované letadlo prošlo technickou kontrolou v Německu v roce 2010 a údržbou před dvěma měsíci v Ťumeni. V provozu bylo od roku 1992 a mělo nalétáno 35 000 hodin.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Do Bodamského jezera spadlo letadlo. Vrak s oběťmi je 50 metrů pod hladinou

 

Letoun aerolinek Utair, který má kapacitu 78 pasažérů, se zřítil dva kilometry východně od vesnice Gorkovka v 5.50 tamního času (03.50 SELČ). Vzlétl z letiště Roščino u města Ťumeň a mířil do 800 kilometrů vzdáleného Surgutu. Město Ťumeň leží na jihozápadě Sibiře 1700 kilometrů východně od Moskvy.
 

Na palubě bylo 39 pasažérů a čtyři členové posádky. Ze členů posádky havárii nikdo nepřežil. Ministerstvo pro mimořádné události vyvěsilo na webu seznam pasažérů a členů posádky. Vyplývá z něj, že na palubě nebyli cizinci.

ČTĚTE TAKÉ:
Ruský farmář schovával křídlo zříceného letadla s polským prezidentem

 

Společnost Utair oznámila, že obětem zaplatí pohřby. Pozůstalí také dostanou 2 miliony rublů (1,2 milionu korun) z pojištění letecké společnosti.
 

AFP připomíná, že bezpečnost ruské letecké dopravy je často kritizována. Loni havarovalo v Rusku 15 letadel. Zahynulo při tom 120 lidí. V září při zřícení letounu Jak-42 s týmem ruské KHL Lokomotiv Jaroslavl zahynuli tři čeští hokejoví reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. V reakci na to úřady slíbily odebrat licence 30 menším aerolinkám.

ČTĚTE TAKÉ:
Letadlo přišlo při startu o kolo, ale úspěšně nouzově přistálo

 

Za hlavní důvod vysokého počtu leteckých nehod označili vyšetřovatelé nedostatečný výcvik pilotů a nedodržování bezpečnostních pravidel.

tn.cz / mediafax / gar