Za smrt pakistánské premiérky jsou před soud dva policisté

Pákistánský protiteroristický soud v sobotu obvinil dva policisty a pět členů hnutí Taliban v souvislosti s vraždou bývalé premiérky Bénazír Bhuttové v roce 2007. Informuje o tom agentura AFP.

Oba obvinění policisté skončili ve vazbě loňský rok. Čelí obvinění z porušení bezpečnostních pravidel a toho, že nebyli schopní Bhuttovou ochránit. Pětice Talibanců je ve vězení už téměř čtyři roky. Jsou obžalováni ze spiknutí, protože přivezli sebevražedného útočníka z kmenových území na severozápadě země a poskytli mu přístřeší. Všichni obvinění svou vinu popírají.

 

Policie také uvedla, že tři další muži, kteří v atentátu hráli roli, jsou už po smrti. Další dva jsou stále na útěku.

 

ČTĚTE TAKÉ

Pákistánská premiérka zemřela při atentátu

 

Bhuttová zemřela 27. prosince 2007 ve věku 54 let. Podlehla zraněním, která jí způsobil útok patnáctiletého sebevražedného atentátníka. Ten Bhuttovou střelil do krku a hrudníku, když po předvolebním shromáždění ve městě Rávalpindí nasedala do auta. Poté ještě odpálil výbušninu, kterou měl připevněnou na těle. Exploze zabila 16 lidí, dalších 56 osob bylo zraněno. Až dosud nebyl v souvislosti s atentátem nikdo usvědčen a odsouzen.

 

Bénazír Bhuttová byla první ženou, která v Pákistánu vykonávala úřad premiérky. Poprvé předsedala vládě od prosince 1988 do srpna 1990, podruhé pak od října 1993 do listopadu 1996. Stála také v čele opoziční Pákistánské lidové strany (PPP), ve které nyní působí její syn.

 

Vdovec po Benazír Bhuttové, Asíf Alí Zardárí, byl v září 2008 zvolen prezidentem Pákistánu.

Mediafax