Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

"Zabil jsem milence, umíral na AIDS." Reportér šokoval

Reportér BBC Ray Gosling se přiznal k zabití svého milence, který umíral v bolestech na AIDS a lékaři mu nedokázali pomoci.

Policie k případu v úterý sdělila, že tvrzení reportéra Raye Goslinga bude vyšetřovat. Případ vyvolal novou debatu o právních a morálních aspektech eutanazie, která je v Británii stejně jako v Česku zakázaná.

 

"Měli jsme takovou dohodu, že když bude v takovém stavu, tak jeho život ukončím. A to jsem udělal... Lékaři mi řekli, že se již nedá nic dělat. A on trpěl příšernou bolestí. Vzal jsem tedy polštář a dusil ho, dokud nezemřel," přiznal se sedmdesátiletý veterán místního rozhlasového a televizního vysílání v dokumentárním filmu o smrti a umírání, který natočil v prosinci loňského roku.

 

Mluvčí BBC připustil, že vedení BBC znalo obsah pořadu před jeho odvysíláním, ale vyjádřil přesvědčení, že stanice nemá právní povinnost referovat o podobných případech policii. Ujistil, že BBC bude s vyšetřovateli nadále plně spolupracovat.

 

"Jsme nyní ve spojení s BBC a budeme tuto záležitost vyšetřovat," reagovala policie v prohlášení na překvapivou výpověď moderátora. Podle britských zákonů mu hrozí až 14 let vězení.

 

Anketa

Jste pro povolení asistované smrti v České republice?

Hlasovalo 409 lidí.
Příslušný britský zákon zakazuje asistovanou sebevraždu, ale přestává být tvrdě prosazován a předpokládá se jeho změna. Nedávno byla například zproštěna viny Kay Gilderdaleová, která pomohla zemřít své vážně nemocné dceři.

 

Loni v září britská justice také upřesnila, že pravděpodobně nebudou v zemi stíháni lidé, kteří pomohou příbuznému zemřít, pokud bude motivací soucit a pokud o přání nemocného nebude pochyb. Reagovala tak na žádost Britky Debbie Purdyové, která trpí roztroušenou sklerózou. Plánuje eutanazii ve Švýcarsku za přítomnosti manžela a bála se, aby pak nebyl v Británii stíhán.

 

Debatu oživil začátkem měsíce také známý anglický spisovatel Terry Pratchett, který trpí Alzheimerovou chorobou. Navrhl britským úřadům a justici zavedení speciálních soudů pro povolování eutanazie. Chce být přitom prvním, kdo podobný soud využije. Více čtěte ZDE.

 

Podle průzkumu ústavu YouGov, jehož výsledky nedávno zveřejnil britský tisk, je 75 procent Britů pro to, aby nevyléčitelně nemocní měli právo na asistovanou smrt.

 

V Česku je eutanazie oficiálně zakázaná, ale někteří lékaři loni připustili, že eutanazie se tiše praktikuje. "Říká se tomu divoká eutanazie a znamená, že lékař vědomě vede léčbu pacienta ke smrti. Cílem je ukončit utrpení nemocného," řekl lékař Zdeněk Kalvach. Dělá se to prý tak, že trpícímu rakovinou se podá třeba větší dávka morfia. Více o divokých eutanáziích v České republice čtěte ZDE.

 

U eutanazie se podle loňského průzkumu více než tři pětiny Čechů klonily k názoru, že český právní řád by ji měl umožňovat. Nesouhlasilo 27 procent a každý desátý se nedovedl k tématu vyjádřit.

ČTK