Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.8. 2009 18:20

Zachráněné novinářky: Příjezdem Clintona skončila noční můra

Zdroj: TV Nova

Omilostnění amerických novinářek rozpoutalo živou debatu o zákulisí návštěvy exprezidenta Clintona v KLDR.

Ještě před nedávnem nemohl v návrat novinářek Laury Lingové a Euny Leeové doufat ani největší optimista. Vše ale změnila návštěva bývalého amerického prezidenta Billa Clintona.

 

"Řekli nám, že jdeme na nějakou schůzku. Pak se otevřely dveře a tam stál prezident Clinton. Začalo nám být jasné, že naše noční můra končí," řekly novinářky po příletu domů.

 

 

Severní Korea omilostnila novinářky odsouzené na 12 let v pracovním táboře za ilegální vstup do země, bezprostředně po návštěvě exprezidenta Spojených států 4. srpna.

 

Bilý dům ale ještě v úterý tvrdil, že návštěva Billa Clintona v KLDR je ryze soukromá. Podle televizní stanice BBC, která se odvolává na svůj zdroj z Obamovy vlády, se cesta exprezidenta do Severní Koreje plánovala několik týdnů.

 

Podívejte se na fotogalerii z návratu novinářek domů

 

 

Teorii, že se Clinton vydal do KLDR na vlastní pěst, zpochybňují i první slova propuštěných novinářek. "Chceme poděkovat Billu Clintonovi a jeho neuvěřitelnému týmu a členům amerických tajných služeb, kteří cestovali přes půl světa," řekly novinářky. "Určitě neletěl bez svolení své ženy," dodaly.

 

Chtěly natočit dokument

 

Případ začal 17. března, kdy novinářky s americkým občanstvím pracující pro internetový zpravodajský server Current TV pořizovaly filmové záběry ze zamrzlé řeky Tchu-men, která tvoří hranici mezi Čínou a komunistickou Severní Koreou. Korejská agentura KCNA tvrdí, že ženy řeku překročily na severokorejskou stranu, kde je zadrželi pohraničníci.

 


Novinářky doprovázeli ještě americký kameraman a čínský průvodce. Oba muže zatkla severokorejská policie. Američan byl ze země vyhoštěn, o osudu čínského průvodce není nic známo.

TV Nova
Reklama