Záhada! Auta jezdí sama DO KOPCE! GRAVITACE NARUBY!

U Lačnova v Prešovském okrese zřejmě neplatí gravitační zákon. Nezabržděná auta tam namísto z kopce jdou opačně, tedy kopce. Že nejde pouze o oční klam, potvrdili geodeti.

Na první pohled se jedná o obyčejný kopec před vesnicí Lačnov. Místní obyvatelé však upozorňují, že s tímto kopcem není všechno v pořádku. Zkusili si to i kolemjdoucí řidiči. Nechtěli věřit vlastním očím. Správce nedaleké jeskyně o tomto jevu také slyšel, ale stále tomu nechtěl uvěřit

 
"To jsou snad nějaké optické klamy, nevěřím tomu," říká správce jeskyně Zlá díra, Rudolf Košč.
 
Na místo ale přivezl redaktor televize Markíza Martin Jedinák dva studenty prešovské stavební průmyslovky s jejich učitelkou geodézie. Ani oni však neuměli vysvětlit, proč auto s pěti pasažéry jde do kopce a ještě i zrychluje.
 
Jejich úkolem bylo změřit, zda cesta skutečně vede z kopce. Měření potvrdila, že na kopci je 4procentní stoupání.
 
Podle učitelky fyzicky Ivety Sakášové ze stavební průmyslovky se tento jev dá vysvětlit dvěma způsoby: "Buď porucha v gravitačním poli Země, nebo porucha v magnetickém poli Země."
 
Podobný případ se vyskytuje i v České republice. Televize Nova před časem upozornila na kopec u Moravské Třebové. I tam jezdí nezabržděná auta samovolně do kopce.

 

tvnoviny.sk