Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

V péči lékařů

Záhadný trosečník (37) ze Salvadoru je stále slabý. Domů se zatím nepodívá!

Trosečník
Zdroj: TV Nova

Trosečník ze Salvadoru, který údajně přežil 13 měsíců na moři a nakonec přistál na Marshallových ostrovech v Pacifiku, je zatím příliš slabý na to, aby cestoval.

Nějakou dobu zůstane v ostrovním státě. Uvedla to agentura AP s odvoláním na salvadorského diplomata, který muže navštívil. Sedmatřicetiletý José Salvador Alvarenga tvrdí, že v prosinci 2012 vyplul z Mexika se svým kolegou na moře chytat žraloky.

 

Místo jednodenní výpravy ale strávil na vlnách nedobrovolně více než rok, během nějž se prý živil syrovými rybami, želvami a ptáky. Minulý týden ho moře vyplavilo na atolu Ebon, který je součástí Marshallových ostrovů. Alvarenga, který mluví pouze španělsky, uvedl, že pochází ze salvadorského Ahuachapánu a posledních 15 let pracoval v Mexiku jako rybář.

 

Alvarenga byl převezen do Majura, metropole Marshallových ostrovů, a nyní se nachází v jednom z místních hotelů. V pátek večer za ním dorazil salvadorský diplomat Diego Dalton. "V tuto chvíli žádnou cestu neplánujeme. Jeho návrat bude záviset na tom, jestli mu jeho zdravotní stav dovolí podstoupit tak dlouhou cestu domů," uvedl Dalton. Žádné další podrobnosti o zdravotním stavu trosečníka však neupřesnil.

 

 

Někteří lidé verzi rybářova příběhu zpochybňují s poukazem na jeho relativně dobrý zdravotní stav a malou podvýživu, když se objevil v pondělí na veřejnosti. Během svého čtvrtečního vystoupení ale Alvarenga vypadal již mnohem slabší a při cestě do hotelového pokoje ho museli podpírat dva lidé. Podle místních představitelů se musí trosečník ještě vrátit do nemocnice, kde budou provedeny další lékařské testy. Do Salvadoru by prý mohl odcestovat za tři až čtyři dny.

 

pet tn.cz / ČTK