Zákaz vycházení v Thajsku vláda prodloužila o další dva dny

Zákaz vycházení bude z bezpečnostních důvodů trvat ještě dva dny. V pondělí se otevřou školy a úřady.

Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva v neděli prohlásil, že se situace v zemi pomalu vrací k normálu a v pondělí by se měly otevřít úřady a školy. Z bezpečnostních důvodů však bude v Bangkoku a několika dalších provinciích ještě dva dny platit noční zákaz vycházení, informuje agentura Reuters.


"Všude je klid a vše se vrací do normálu,“ prohlásil Vedžadžíva v televizním projevu. Uvedl také, že úklidové služby odstraňují z centra Bangkoku zbytky barikád, ohořelé pneumatiky a suť z pobořených budov, a to včetně Central World, druhého největšího nákupního centra v Asii. Ty byly poničeny při středečním zásahu armády proti protestujícím příznivcům opozice.


V pondělí se také otevřou školy a vládní úřady.


Z bezpečnostních důvodů se ale thajská vláda rozhodla prodloužit zákaz nočního vycházení o další dva dny. Obyvatelé thajské metropole a 23 provincií nebudou moci v neděli a v pondělí vycházet ze svých domů mezi 23:00 až 5:00 ráno.


Zákaz vycházení vyhlásily thajské úřady ve středu poté, co armáda zasáhla proti stoupencům opozice a násilím ukončila jejich šestitýdenní protesty. Při útoku armády na vzbouřence zemřelo 16 lidí a desítky dalších byly zraněny.

 

PSALI JSME:

VIDEO: Bangkok se stal válečnou  zónou, 16 mrtvých


Stoupenci svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry se téměř dva měsíce drželi v obchodním centru thajské metropole a odmítali opustit své pozice, dokud stávající šéf vlády Apchisit Vedžadžíva neodstoupí. Opozice jej obvinila z toho, že se u moci drží nezákonně.


Ačkoli šéf thajské vlády nabídl demonstrantům předčasné volby, stoupenci opozice bangkocké centrum neopustili. Vedžadžíva na ně minulý týden poslal armádu.


Při střetech vojáků s „rudými tričky“ - přívrženci expremiéra Tchaksina Šinavatry - zahynulo od března sedm desítek lidí a přes 400 dalších bylo zraněno.

tn.cz / Mediafax