Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 12. 2010

Zakladatel Facebooku dá půlku majetku na charitu

Mark Zuckerberg
Zdroj: oficiální zdroj

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg je jedním ze sedmnácti amerických boháčů, kteří se zavázali, že minimálně polovinu jmění věnují na charitu. Informuje o tom ve čtvrtek server americké televize CNN.

"Lidé čekají až na konec kariéry, aby vrátili, co získali. Ale proč čekat, když je toho třeba udělat tolik?" vysvětlil 26letý Zuckerberg. "S generací mladších, kteří vydělali na úspěchu svých společností, je pro mnoho z nás velkou příležitostí vrátit společnosti zpět část již dříve během našeho života a tak vidět dopad filantropického úsilí," dodal Zuckerberg.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dívenka (7) utratila na facebooku za hodinu 7500 korun! Není odvolání...

 

Časopis Forbes letos v září odhadl majetek Zuckerberga na 6,9 miliard dolarů, celosvětově je tak 212. nejbohatší člověk. Charitativním organizacím slíbil nejméně polovinu – tedy téměř čtyři miliardy dolarů (přes 76 miliard korun). Částka ovšem může být mnohem vyšší, protože majetek zakladatele internetového fenoménu roste obrovským tempem.

 

Skupinu "The Giving Pledge" (Darovací slib) založil miliardář Warren Buffett, zakladatel Microsoftu Bill Gates a jeho manželka Melinda. Kromě Zuckenberga se připojí investor Carl Icahn, finančník Michael Milken nebo Steve Case, zakladatel poskytovatele internetových služeb America Online (dnes pod názvem AOL), s manželkou Jean.

 

Celkem se ke slibu věnovat větší část majetku charitě přihlásilo 57 jedinců či rodin. Mezi nimi David Rockefeller, zakladatel televize CNN Ted Turner, starosta New Yorku Michael Bloomberg nebo tvůrce ságy Hvězdných válek George Lucas.

 

Třetí nejbohatší muž světa Buffett oznámil již v roce 2006, že 99 procent svého majetku věnuje charitě. Když se ho novinářka Christine Amanpourová nedávno v CNN ptala, proč nenechá peníze svým dětem, odpověděl, že americký sen si musí každý splnit sám. A taky je prý nechce zkazit.

 

Původně byl Giving Pledge pouze americkou záležitostí, Buffett a druhý největší boháč světa Gates se však do něj snaží zapojit celý svět. Na podzim vyrazili získávat miliardáře do Číny.

tn.cz / Mediafax