Západ odsoudil Rusko za nový verdikt pro Chodorkovského

Chodorkovskij
Zdroj: oficiální zdroj

Západní státy v pondělí pokáraly Rusko za další usvědčující rozsudek pro někdejšího ropného magnáta Michaila Chodorkovského.

 Washington dokonce Moskvu varoval před "negativními důsledky na ruskou image", informuje agentura AFP.

 

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla, že proces s Chodorkovským "vyvolává závažné otázky o selektivním soudním stíhání a o vládě práva, kterou zastiňují politické zájmy".

 

"Tento případ a jemu podobné mají negativní vliv na pověst Ruska v rámci plnění jeho mezinárodních lidskoprávních závazků a zlepšení investičního klimatu,“ uvedla šéfka americké diplomacie.

 

Její německý kolega Guido Westerwelle věří, že Rusko verdiktem učinilo "krok zpátky". "Způsob, jakým se soudní řízení vedlo, je extrémně pochybný a verdikt je pro Rusko krokem zpět na jeho cestě vstříc modernizaci," sdělil.

 

Evropská unie věří, že rozhodnutí moskevského soudu ukazuje na "systémové problémy" ruské justice.

 

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek považuje Chodorkovského případ za "emblémový symbol systémových problémů justice, právního nihilismu a lidských práv v současném Rusku".

 

Catherine Ashtonová, vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku, sdělila, že Brusel sledoval proces s Chodorkovským "velmi pozorně". Očekává zároveň, že "Rusko bude respektovat mezinárodní závazek v oblasti lidských práv, stejně jako platné zákony".

 

Soud v Moskvě v pondělí rozhodl, že Chodorkovskij je vinen krádeží 218 milionů tun ropy v přepočtu za 500 miliard korun z vlastní firmy Jukos.

 

Čtení rozsudku má trvat několik dní. Trest proto soud patrně vynese až v příštích dnech, možná až v lednu. Žalobci pro Chodorkovského žádají šest let vězení.

 

Podle Chodorkovského stoupenců mají procesy s ním politické pozadí - magnát se "provinil" pouze tím, že odporoval současnému ruskému premiérovi a bývalému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

 

Putin nedávno v souvislosti s případem Chodorkovského prohlásil, že věří, že "zloději patří do vězení". Chodorkovského právník v reakci na to řekl, že Putin "zamezil všem pochybnostem o tom, kdo vyvíjí nátlak na soud".

Mediafax