Záplavy v Evropě zabíjejí. Slováci evakuovali romskou osadu

Na jihovýchodě Slovenska vyhlásili mimořádný stav kvůli záplavám.

Trebišovský okres na jihovýchodě Slovenska v neděli ochromují záplavy. Evakuovali tam 150 obyvatel romské osady a vyhlásili mimořádný stav.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na čtyřech řekách platí stav ohrožení. Hasiči čerpají vodu ze sklepů

Ve 21 obcích platí třetí, nejvyšší stupeň povodňové výstrahy. To znamená, že přírodní živel ohrožuje lidské životy a je nebezpečí škod velkého rozsahu.

Poté, co vedení okresu vyhlásilo mimořádný stav, převzal vedení protipovodňových operací krizový štáb.

 

 

PSALI JSME:

Hustý sníh překvapil Rakušany. Zima v květnu vládne i na Moravě"V obci Kuzmice jsme přistoupili k evakuaci 150 obyvatel romské osady. V její blízkosti se nachází starý meliorační kanál, ze kterého začala vytékat voda a zaplavila domy Romů,“ cituje server sme.sk přednostu třebišovského úřadu Roberta Puciho.

Záplavy také zasáhly obce pod Slánskými a Zemplínskými vrchy. Potoky a kanály tam nestačí odvádět vodu. Na několika místech voda stéká z polí na silnice.

V Nižném Žipově voda stékající z polí zaplavila desítky domů. "Situace se od rána zhoršuje. Už jsme objednali pytle s pískem, budeme stavět hráze," řekl starosta Ján Garbár.

Povodně hrozí také na severu Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu třetího stupně pro Horní Pováží a Liptov, Oravu, Kysuce, Horní Hron, Slanou, Dolní Hron a Ipeľ.

Větrná spoušť se přehnala přes hlavní město Slovenska. Bratislavané jen zírali na popadené větve.

 Maďaři mají jednu oběť povodní


Jednoho mrtvého hlásí po záplavách vyvolaných bouřemi Maďarsko. Mrtvým je muž z maďarského Miskolce, na jehož dům se zřítila podmáčená zeď.

Vytrvalé lijáky v noci na neděli v Maďarsku zaplavily několik domů, ve stejné době vichřice trhala stromy z kořenů. Hasiči evakuovali desítky lidí, píše portál Népszava.

"Zasahovali jsme ve 350 případech - většinou při odstraňování vyvrácených stromů a evakuaci lidí z poškozených či zatopených domů," řekl mluvčí hasičů.

V Pešťské župě evakuovali 34 školáků a pět dospělých ze zatopeného dětského tábora. V obci Somogyszentpál v Novohradské župě vyprostili šest dospělých a čtyři děti z domu, na který spadl podemletý vzrostlý strom.


Smrt dvou Srbů


Déšť, který v sobotu bičoval Srbsko, způsobil povodně. Zahynuli v nich dva lidé a na 300 obyvatel evakuovali, informuje v neděli televize B92.

Staršího muže a ženu ve středním věku strhla rozbouřená řeka Pčinja, která zaplavila jejich chalupu u města Trgoviště, 350 kilometrů jižně od Bělehradu.

Voda v Trgovišti zatopila 50 domů a dalších 150 ohrožuje poté, co protrhla betonovou ochrannou hráz kolem řeky.

ora tn.cz / Mediafax