Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ZÁPLAVY v přímém přenosu: první oběť v Brisbane!

Rozsáhlé záplavy si v australském Brisbane vyžádaly svou první oběť. Informuje o tom ve čtvrtek agentura AFP.

"Zaznamenali jsme první úmrtí spojené se záplavami v Brisbane," sdělila premiérka Queenslandu Anna Blighová s tím, že si povodně vyžádaly život čtyřiadvacetiletého muže.

U města Darling Downs bylo nalezeno tělo dalšího muže, který byl již několik dní pohřešován a je již 15. obětí záplav v australském státě Queensland. Počet mrtvých však zřejmě poroste, dalších více než 60 lidí se pohřešuje.

 

 

Watch live streaming video from brisbanefloods at livestream.com

 

 

 Scény destrukce

Řeka Brisbane ve stejnojmenném městě ve čtvrtek v 5:15 (středa 20:15 SEČ) kulminovala ve výšce 4,6 metru, tedy o metr méně, než se hydrologové obávali. Hladina rozvodněné řeky začala již pomalu opadávat.

"Vidíme scény neuvěřitelné devastace a destrukce: pod vodou jsou celá předměstí, vidět jsou jen střechy domů, zaplaveny jsou velké továrny. Pod vodou jsou průmyslové zóny, železniční stanice, mosty a silnice jsou uzavřeny. Vypadá to jako válečná zóna," popsala situaci v Brisbane Blighová.

Voda zcela zaplavila 12 tisíc obytných domů, některým z nich voda sahá až po střechu. Dalších 13 700 domů je zaplaveno jen částečně. Zcela nebo částečně je zatopeno také 5 tisíc obchodů, restaurací a dalších podnikatelských subjektů.

Brisbane se na kulminaci řeky bedlivě připravilo. Uzavřeno je přes sto silnic a centrum města vypadá jako město duchů. Úřady a obchody zůstaly ve čtvrtek zavřené, 10 tisíc domů navíc zůstalo bez dodávek elektřiny, aby se zabránilo zkratům a případným požárům.

Blighová obyvatele Brisbane varovala, aby nevycházeli z domů opevněných pytli s pískem. „Toto není turistická atrakce, je to vážná přírodní katastrofa. Zůstaňte proto doma, necestujte, pokud to není absolutně nezbytné, tedy v případech evakuace,“ naléhala na obyvatele Blighová.

V Brisbane ve středu otevřeli pět evakuačních center, v nichž najde pomoc až 16 tisíc lidí.

Podle Blighové je nyní v 57 evakuačních centrech po celém Queenslandu ubytováno 3580 lidí. Tisíce dalších jsou u svých rodin nebo přátel, kteří žijí mimo oblasti zasažené povodněmi.
Východ a sever Austrálie sužují záplavy už od Vánoc. Jsou největší za poslední půlstoletí. Zasáhly už území o rozloze milion čtverečních kilometrů (to je větší plocha než součet rozlohy Německa a Francie). Pod vodou se ocitly čtyři desítky měst a osad, je ochromena těžba uhlí.

Celkem dvoutýdenní povodně připravily v Austrálii o život 24 lidí.

tn.cz / Mediafax