Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.11. 2012 20:32
křehký klid zbraní

Zbraně utichly, Hamas a Izrael uzavřely příměří

Obranná raketa
Zdroj: isifa / Gettyimages Editorial / Uriel Sinai
Obranná raketa nad Izraelem

Izrael a radikální hnutí Hamas, které vládne v pásmu Gazy, se po týdnu ozbrojených střetů dohodly na příměří. Příměří vstoupilo v platnost ve 20 hodin středoevropského času.

Příměří mezi Hamasem a Izraelem oznámili na tiskové konferenci v Káhiře egyptský ministr zahraničí Muhammad Kámil a americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle agentury AFP ještě v podvečer telefonoval s americkým prezidentem Barackem Obamou a souhlasil s tím, dát šanci egyptskému návrhu na příměří a umožnit tak stabilizaci situace na oblasti. Netanjahu současně důrazně varoval Palestince před porušením příměří.
 

 

Jen hodinu po oznámené dohodě informovala agentura AFP, že ve středu večer byly z jižního Libanonu vypáleny na Izrael dvě rakety. "Jedna z raket spadla ještě na libanonské území a druhá pokračovala v letu směrem na Izrael," řekl zdroj AFP pod podmínkou anonymity, aniž by upřesnil místo, kam měla střela dopadnout.
 

Týdenní ozbrojený konflikt mezi radikálními Palestinci a Izraelem si vyžádal na 160 obětí. Rozhovory o příměří mezi představiteli Izraele a Hamasu, které probíhaly už několik dnů, ve středu dopoledne vážně narušil bombový atentát spáchaný na izraelský autobus, při kterém byly zraněny desítky cestujících.

tn.cz / mediafax / gar