TRAGÉDIE: Zemětřesení ZABÍJELO! Nejméně 65 obětí

Zemětřesení v novozélandském městě Christchurch o síle 6,3 stupně Richterovy škály si v úterý vyžádalo nejméně 65 obětí. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na novozélandská média.

Novozélandský premiér John Key varoval, že počet obětí může ještě stoupat. "Zemětřesení udeřilo ve chvíli, kdy je množství lidí v práci, děti jsou ve škole," prohlásil. "Otřesy zničily několik budov, které byly plné lidí," dodal.

Policie posléze uvedla, že si zemětřesení vyžádalo množství mrtvých. Mezi nimi jsou také cestující dvou autobusů, které zničily padající trosky.

Český konzul v Sydney Pavel Pitel sdělil České televizi, že nemá zprávy o tom, že by mezi oběťmi byli Češi. "S obtížemi se mi podařilo se telefonicky spojit a několika krajany," uvedl. "Nevím o nikom, kdo by utrpěl zranění, nebo, nedej bože, zemřel," prohlásil.

Žijí tam i Češi


Pitel dodal, že na Novém Zélandě žije až devět tisíc Čechů. Ve městě Christchurch se mohlo podle jeho odhadů pohybovat mezi tisícem a dvěma tisíci Čechů včetně sezonních turistů.

Starosta města Bob Parker vyhlásil stav nouze. "Každý by si měl uvědomit, že se jedná o černý den pro celé město, které v poslední době zažilo množství otřesů," prohlásil Parker. "Mám zprávy o autobusech, které jsou uvězněné i s cestujícími pod troskami. Podzemní parkoviště byla velmi vážně poničena či se dokonce zřítila. Lidé jsou uvězněni v troskách budov po celém městě," dodal starosta.

Místní televizní stanice vysílají záběry, na kterých vynášejí záchranáři z trosek množství těl. Stanice TV3 uvedla, že bylo několik mrtvých těl vytaženo z hostelu. Zemřeli údajně také turisté, na jejichž přívěs spadl strom.

 Zemětřesení vážně poškodilo také tiskové centrum. Zřítila se věž katedrály a také výšková kancelářská budova, ve které v době zemětřesení pracovalo přes 200 lidí.

 Město zachvátila panika. Na několika místech probíhá evakuace, centrum bylo uzavřeno.

 Zemětřesení způsobilo v mnoha částech města výpadek proudu a přerušilo dodávky vody.

Otřesy zasáhly Nový Zéland v 12:51 místního času (01:51 SEČ).

Epicentrum zemětřesení se nacházelo zhruba pět kilometrů od města v hloubce pouhé čtyři kilometry. Poté následovalo několik rovněž poměrně silných otřesů.

Nový Zéland v poslední době zasáhlo několik silných zemětřesení. Nejničivější z nich udeřilo na začátku září loňského roku na jihu země, kde otřesy o síle 7,1 stupně Richtera zničily nebo poškodily ve městě Christchurch a okolí více než dvě třetiny budov. Dva lidé byli vážně zraněni.

 

 

 

 

Mediafax