Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zemětřesení na Novém Zélandu spustilo VLNU PORODŮ

Zemětřesení v novozélandském městě Christchurch, při kterém minulý týden zahynulo až 240 lidí, spustilo vlnu porodů. Městská nemocnice jen s obtížemi zvládá nápor rodiček a shání další porodní asistentky z celé země, informuje v úterý agentura AFP.

"Zemětřesení mají tendenci věci urychlovat, a to včetně porodů," řekl David Meates, který je v oblasti odpovědný za zdravotnictví.

 

Od úterý 22. února, kdy zemětřesení udeřilo, přišlo do porodnic téměř 80 rodiček. Porodnice v Christchurchi už má poporodní jednotku plnou a musí některé novorozence převážet do nemocnic na Severním ostrově. Má také nedostatek porodních asistentek.


ČTĚTE TAKÉ:

Obětí zemětřesení na Novém Zélandě může být až 240

 

Jedna z matek, Jo Blackmanová, uvedla, že byla u porodní asistentky jen několik hodin před zemětřesením. Ta jí řekla, že má ještě několik dní čas. Otřesy začaly ve 12.51 hodin místního času (00.51 hodin SEČ), malá Alyssa Blackmanová se narodila v 19.30 hodin.

 

Mezi ženami, které začaly rodit při zemětřesení, byla i sestra kapitána novozélandského fotbalového týmu Rayna Nelsena.

 

Zemětřesení zasáhlo Jižní Ostrov minulý týden v úterý. Americká geologická služba zaměřila ohnisko otřesů, které dosáhly síly 6,3 stupně Richtera, v hloubce pouhých čtyř kilometrů a pět kilometrů jihozápadně od Christchurche. Během dvou hodin následovaly další záchvěvy o síle 5,6 stupně.

tn.cz / Mediafax