Zemětřesení zasáhlo Indonesii, varování před tsunami

Provincii Aceh v Indonésii zasáhlo zemětřesení o síle přes 7 stupňů Richterovy škály.

Domácí geofyzikální agentura vydala v této souvislosti varování před přívalovou vlnou tsunami. Informace o případných ztrátách na životech a materiálních škodách nejsou zatím k dispozici.
 

Podle americké geologické služby USGS měly otřesy sílu 7,4 stupně. Zemětřesení udeřilo ve 12:59 místního času, epicentrum bylo asi 220 kilometrů jihovýchodně od provinčního hlavního města Banda Aceh na ostrově Sumatra, s ohniskem v hloubce 60 kilometrů pod mořským dnem.
 

PSALI JSME:
Silné zemětřesení zasáhlo indonéský ostrov Sumatra

 

"Hrozba ničivého rozsáhlého tsunami tu není," uvedla USGS. "Existuje ale možnost lokálního tsunami, které by mohlo zasáhnout pobřeží ležící obvykle ne více než sto kilometrů od epicentra zemětřesení," citovala agentura Reuters.
 

PSALI JSME:
Silné zemětřesení zasáhlo indonéské Moluky

 

Obyvatelstvo Acehu je dosud traumatizováno katastrofickým zemětřesením o síle 9,15 stupně následovaným přívalovou vlnou, které 26. prosince 2004 zasáhlo region. Otřesy na mořském dně u pobřeží provincie Aceh tehdy vyvolaly vlnu, která zdevastovala rozsáhlé pobřeží Indonésie, Indie, Srí Lanky, Malediv a Thajska. Podle oficiálních vládních údajů zahynulo nejméně 228.000 osob, včetně stovek cizinců a osmi Čechů.
 

TN.cz