Zemi těsně minul asteroid! Je velký jak letadlová loď

Asteroid
Zdroj: Oficiální zdroj
Ilustrační foto.

Kolem planety Země proletěl v úterý rozměrný asteroid. Vědci z americké vesmírné agentura NASA těleso sledovali pomocí radaru v Kalifornii a pořídili jeho snímky, NASA o tom informuje na svých webových stránkách.

V NASA sledují kulatý asteroid pojmenovaný 2005 YU55 již od minulého pátku a s jeho pozorováním chtějí skončit ve čtvrtek.


Nejnovější radarový snímek tělesa pořídili vědci v noci na úterý ve chvíli, kdy byl přibližně 1, 38 milionu kilometru daleko od Země.

 


Během průletu kolem Země se asteroid, který má v průměru asi 400 metrů, dostal k Modré planetě blíž než Měsíc. V jedné chvíli míjel Zemi o přibližně 325 tisíc kilometrů.


Vědce nadchlo, že mohou sledovat nejtěsnější průlet takto masivního asteroidu za posledních 30 let. Podobně velké těleso sice míjelo zemi v roce 1976, ale astronomové o něm nevěděli. Další obří asteroid proletí kolem Země až v roce 2028.


Asteroid 2005 YU55 patři do třídy C - je velmi tmavý v barvě uhlí a velmi porézní. V roce 2005 jej objevil Robert McMillan ze skupiny Spacewatch Project v arizonském Tucsonu, která se zabývá pozorováním sluneční soustavy.


2005 YU55 je jedním z 1262 velkých asteroidů kroužících kolem Slunce měřících více než 150 metrů, které americká NASA považuje za "potenciálně nebezpečné".
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax