Zemřel ateistický aktivista a spisovatel Christopher Hitchens (†62)

Britský spisovatel a sloupkař Christopher Hitchens zemřel ve věku 62 let. Prohrál boj s rakovinou jícnu, informuje v pátek agentura AFP s odvoláním na magazín Vanity Fair.

"Christopher Hitchens - jedinečný kritik, mistrný řečník, žhavý vtipálek a nebojácný bonviván - zemřel ve věku 62 let," uvedl magazín Vanity Fair na svých webových stránkách. Hitchens prý zemřel v kruhu svých přátel v Andersonově centru pro léčbu rakovin v Houstonu v Texasu. Hitchensovo tělo oslabené rakovinou podlehlo zápalu plic.


"Budeme jej velmi postrádat. Hitchens byl veselejší, pozornější, neúprosnější, aktivnější i inteligentnější než většina z nás," uvedl magazín Vanity Fair.

 

PSALI JSME:

Autor knížek pro MALÉ DĚTI v letadle nadával tak, že byl vyveden!


Lékaři Hitchensovi diagnostikovali rakovinu jícnu v červnu 2010. O svém zhoršujícím se zdravotním stavu a chemoterapii průběžně psal ve svých sloupkách ve Vanity Fair, kde publikoval od roku 1992.


Hitchens začal svoji novinářskou kariéru ve Velké Británie, přestěhoval se však do Spojených států, kde zaznamenal velký úspěch.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ŠMOULOVÉ JSOU NACISTI, tvrdí v knize francouzský spisovatel


Hitchens začínal jako zapálený levicový novinář v Mezinárodním socialistickém magazínu a londýnském listu New Statesman, kde mimo jiné kritizoval válku ve Vietnamu. Po teroristických útocích 11. září 2001 na Spojené státy se však změnil jeho náhled na politiku a postupně přešel na stranu pravice. Začal se více zajímat o zahraniční politiku a veřejně podpořil válku v Iráku. Byl odpůrcem "fašismu s islamistickou tváří".


V posledních měsících se věnoval především problematickým politickým vztahům Spojených států s Pákistánem. Psal o smrti někdejšího lídra teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. Zamýšlel se rovněž nad budoucností demokracie v Egyptě po nepokojích arabského jara.

 

PSALI JSME:

Hemingway byl agentem KGB, zjistili historici


Jak se jeho stav zhoršoval, věnoval čím dál tím větší pozornost také kulturnímu dění. Napsal například rozsáhlý profil amerického spisovatele, novináře a romanopisce Joana Didiona či esej o projektech v londýnském muzeu Victorie and Albert, které se zaměřuje na aplikované a dekorativní umění.


Mezi nejznámější díla Hitchense, který je představitelem tzv. nového ateismu, patří například knihy Bůh není veliký, Thomas Paine a jeho práva člověka, které byly rovněž přeloženy do češtiny, či jeho poslední kniha Hitch-22: Memoáry.


Hitchens se rovněž proslavil svým kontroverzním řečnickým stylem. Byl velkým kritikem bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera, kterého označil za "válečného zločince".

maš tn.cz / Mediafax