Zemřela Češka, která Mengelemu malovala Romy v Osvětimi

Dina Gottliebova-Babbittová
Zdroj: oficiální zdroj
Malířka Dina Gottliebova-Babbittová se narodila v lednu roku 1923 v Brně. O dvacet let později skončila v koncentráku v Osvětimi.

Ve věku 86 let zemřela ve středu v americkém Feltonu malířka českého původu Dina Babbittová.

Její životní osud by vydal na román nebo třeba i hollywoodský film. Ve dvaceti skončila jako Židovka v nacistickém koncentráku Osvětim. Život ji zřejmě zachránilo to, že uměla malovat a že si jí všiml obávaný "anděl smrti" - Josef Mengele.


Malířka Dina Gottliebova-Babbittová se narodila v lednu roku 1923 v Brně. Společně se svojí matkou Johannou Gottliebovou patřila mezi československé Židy. Obě ženy byly do Osvětimi poslány nacisty v roce 1943.


V táboře, z něhož se většina uvězněných nevrátila živých, měla hned následující rok štěstí. Zatímco pro běžné vězně znamenala pozornost německého lékaře Josefa Megneleho téměř jistou smrt, pro Gottliebovou to byla naopak záchrana.
 

Mengele si totiž jednadvacetiletou talentovanou ženu vybral, aby pro něj malovala obrázky Romů poslaných do tábora. Tak se malířce podařilo v koncetráku přežít.


Mengelemu se nelíbily fotografie Romů v Osvětimi. Chtěl tedy sáhnout po mladé Dině. Ta se ale zrůdnému lékaři postavila. "Budu pro vás pracovat, ale musíte zachránit i mou matku,“ řekla. "Jaké je její číslo?“ zeptal se suše "anděl smrti". Život jedné ženy tak zachránila statečná dcera.


Po válce emigrovala do Spojených států, kde se usadila v Santa Cruz v Kalifornii.


Do současné doby se dochovalo pouze sedm akvarelů, které jsou vystaveny v muzeu v Osvětimi. Většinu z obrázků našli po válce obyvatelé okolních měst a prodali je do osvětimského památníku. Netušili však, že malířka Dina Gottliebová žije v USA pod jménem Dina Babbittová.


Zástupci muzea malířku v roce 1973 požádali, aby přijela do Osvětimi identifikovat svoje díla. Ta jsou nadále vystavena v Osvětimi.


O její smrti teď informoval server deníku The New York Times. Podle něj malířka zemřela na rakovinu.
 

 

tn.cz / Mediafax