Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

bylo jí 88 let

Zemřela vdova po zakladateli Jugoslávie Josipu Brozi Titovi

Jovanka Brozová zemřela ve věku 88 let
Zdroj: Fotografie: Isifa.com

Jovanka Brozová, vdova po zakladateli poválečné Jugoslávie a jugoslávském exprezidentovi Josipu Brozi Titovi, zemřela dnes dopoledne v Bělehradě.

Osmaosmdesátiletá žena byla již od 23. srpna po prodělaném infarktu ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Již dříve lékaři potvrdili, že trpí rakovinou.
 

Jovanka Brozová se za Tita provdala v roce 1952. Během partyzánského boje za druhé světové války a po ní pracovala pro Tita jako tajemnice. Po boku svého muže měla značný politický vliv, o který ale po Titově smrti okamžitě přišla. Několik dní po smrti autokratického vládce v květnu 1980 byla uprostřed noci vystěhována z prezidentské rezidence do nedaleké státní vily. Do politického pádu někdejšího srbského prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 2000 žila prakticky v domácím vězení.
 

Poté se její životní podmínky začaly poněkud zlepšovat. Úřady jí obnovily osobní doklady, opravily dům a přiznaly státní penzi. Do té doby byla závislá pouze na sociálních dávkách.
 

O vážném zdravotním stavu Jovanky Brozové se dlouho nic nevědělo, poznamenal srbský deník Blic. Veškeré informace se dostaly na veřejnost až právě letos v létě. Na konci srpna upadla vdova po známém politikovi do kómatu. Po pár dnech se sice probudila, nemohla ale mluvit. Poté se ale její stav i nadále zhoršoval.
 

Posledním přáním nejznámější vdovy v Srbsku údajně bylo, aby ji pohřbili vedle jejího muže. V pondělí se kvůli tomu sejde srbská vláda, která má dojednat podrobnosti smutečního obřadu. Nejspíš spočine stejně jako bývalý jugoslávský vůdce v Domě květin, Titově mauzoleu, které se nachází v Bělehradě.

 

sta / tn.cz ČTK