děsivá studie

Vědci šokují: Braly jste před těhotenstvím doplňky stravy? Hrozí vám POTRAT!

Vitamíny v těhotenství
Zdroj: Thinkstockphotos

U žen, které se snaží otěhotnět a berou multivitamínové doplňky stravy, hrozí třikrát větší riziko potratu. Uvedl to odborný časopis International Journal of Epidemiology.

Ženy, které se snaží o děťátko a berou multivitamíny, mají o celou třetinu větší předpoklad, že své dítě nedonosí a potratí. To je děsivý výsledek nového výzkumu, do kterého bylo zahrnuto 35 tisíc nastávajících matek.
 

Podle vědců mají ženy, které berou různé vitamínové doplňky stravy, až dvaatřiceti procentní pravděpodobnost, že potratí.
 


Po celém světě berou ženy různé vitamínové doplňky stravy přitom právě proto, aby zvýšily šanci, že počnou a také klidný průběh těhotenství. Podle výzkumu odborného časopisu International Journal of Epidemiology ženy věří, že užívání těchto doplňků je nemůže nijak ohrozit.  Avšak to není pravda.

 

"Zjistili jsme, že zejména u pravidelných konzumentek multivitamínů hrozí zvýšené riziko úmrtí plodu," uvedli vědci v časopise.
 

Zjistili totiž, že existuje zvýšené nebezpečí smrti plodu v těhotenství, pokud nastávající berou tyto doplňky bez konzultace s porodníkem.
 


Vědci dokázali vysvětlit zvýšené riziko potratu u těhotných žen, které kouří, trpí obezitou nebo si již potratem prošly. Zatím ale nedokázali přijít na to, proč vzpůsobují toto zvýšené riziko vitamíny. Oficiální zdroje dosud varovali pouze před nadměrnou konzumací vitamínu A.


ČTĚTE TAKÉ:


Ženě darovala dělohu její matka. Teď obě čekají na dítě
Slečna (19) šla na potrat. Tři měsíce poté zjistila, že je stále těhotná!
Vondráčková o písni Dvě malá křídla: Je o potratu. Ale ne o mém!
Lucie Benešová o potratu v Gymplu: Bylo mi z toho hodně ouvej

TN.cz