Zima uvěznila vlaky v tunelu pod kanálem La Manche

V tunelu pod kanálem La Manche uvízly kvůli nízkým teplotám čtyři vlaky. Evakuovány byly stovky cestujících.

Čtyři vlaky Eurostar uvízly kvůli chladnému počasí v tunelu pod kanálem La Manche spojující Velkou Británii a Francii. Ve Velké Británii dál hustě sněží, což působí další dopravní potíže.

 

ČTĚTE TAKÉ: Evropu sevřely silné mrazy. Už devět mrtvých

 

Vlaky Eurostar se v tunelu zastavily kvůli technickým potížím způsobeným teplotním rozdílem, který vznikl mezi venkovními nízkými teplotami a teplejším vzduchem v tunelu. Tunel je uzavřen a záchranáři se snaží vlaky vytáhnout za pomoci náhradní lokomotivy.

 

Ze dvou vlaků bylo evakuováno na 1 200 až 1 300 cestujících. Pasažéři v dalších dvou vlacích na evakuaci ještě čekají.

 

Tři ze čtyř vlaků mířily z Paříže do Londýna. Z Bruselu a Paříže do Velké Británie směřovaly ještě další dva vlaky, ty se ale železničářům podařilo včas zastavit a z trasy odklonit.


Společnost pak oznámila, že doprava bude postupně obnovována během neděle. Odpoledne přesto vyjely z Paříže dvě soupravy, i ty však měly problémy. Společnost pak rozhodla o zastavení provozu. Podle svého mluvčího doufá, že přeprava osob bude moci být obnovena v pondělí.

 

 

Nízké teploty a husté sněžení způsobily ve Velké Británii i Francii dopravní potíže. Na většině území Velké Británie během noci na pátek napadlo několik desítek centimetrů sněhu. Nejhorší situace byla na jihovýchodě Anglie, v Londýně, Kentu a Essexu, kde policie doposud zaznamenala 180 dopravních nehod. Stovky řidičů strávily noc v autech, která se kvůli sněhové kalamitě nepodařilo vyprostit.

 

Přestože se situace zlepšila, policie v Kentu informovala o tom, že se na silnicích stále tvoří zácpy, potíže jsou i na vjezdu do Eurotunelu, a to i kvůli špatnému počasí ve Francii.

 

Potíže mají i letiště

 

Počasí způsobilo potíže také v letecké dopravě. British Airways oznámily, že kvůli hustému sněžení došlo v pátek na londýnském letišti Heathrow ke zpoždění a zrušení několika letů.

 

Problémy jsou ale i na dalších letištích, zejména na londýnském Gattwicku, kde byly v pátek všechny lety odloženy o sedm hodin, a na letišti v Lutonu. Obě letiště musela být v noci na sobotu uzavřena a provoz na nich byl obnoven až poté, co se v sobotu ráno podařilo odklidit sníh z ranvejí.

 

Letecké společnosti uvedly, že na těchto letištích čeká kvůli zpožděným letům velké množství cestujících. Zpoždění letů očekávají aerolinky i v sobotu a neděli.

 

Husté sněžení způsobilo na severozápadě Anglie výpadek elektřiny, bez proudu zůstaly na několik hodin asi tři tisícovky domácností.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

gib tn.cz / Mediafax