Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Živý řetěz proti Putinovi měl šestnáct kilometrů! Udělalo ho 34 tisíc lidí

Stovky protestujících začaly v neděli odpoledne tvořit v Moskvě okolo vnitřního silničního okruhu lidský řetěz. Jak informuje agentura AFP, jde o protest proti premiérovi Vladimiru Putinovi, který bude 4. března potřetí kandidovat na prezidenta.

Všichni účastníci mají na šatech připevněné bílé stuhy, které symbolizují odpor vůči Putinovi. Organizátoři akce uvádí, že je k vytvoření 16kilometrového "velkého bílého kruhu" okolo silničního okruhu třeba 34 000 lidí.
 

Zhruba 13 000 lidí se k protestu přihlásilo prostřednictvím sociální sítě Facebook. Dalších 36 000 lidí přes ruskou sociální síť Vkontakte.
 

První kolo voleb se uskuteční v neděli 4. března. Pokud v něm některý z kandidátů získá nadpoloviční většinu hlasů, bude vyhlášen prezidentem.

ČTĚTE TAKÉ:
Poprvé je to nejlepší s Putinem, radí ruským pannám volební spot

 

Průzkum institutu Levada, největší ruské agentury pro výzkum veřejného mínění, předpovídá exprezidentovi a nynějšímu ruskému premiérovi Putinovi v prvním kole zisk 63 až 66 procent hlasů mezi voliči, kteří jsou rozhodnutí hlasovat.
 

Putin strávil v Kremlu dvě volební období - do roku 2008. Pak musel odejít, protože ruská ústava stejně jako česká povoluje pouze dvě prezidentská období za sebou.

PSALI JSME:
Putin straší Západ a demonstranty silnou armádou

 

Nechal se ale posadit do křesla premiéra. Do funkce ho jmenoval jeho nástupce v Kremlu Dmitrij Medveděv, kterého Putin v roce 2008 doporučil Rusům jako prezidenta.
 

Putin potřebuje vyhrát v prvním kole, jinak by mohl ztratit aureolu otce vlasti, píše agentura Reuters. Připomíná, že v letech 2000 a 2004 se mu to podařilo.
 

Vítěz nynějších prezidentských voleb bude Rusku vládnout šest let, protože ruský parlament prodloužil funkční období šéfa státu o dva roky.

tn.cz / mediafax / gar