Zmar, zkáza a smrt. USA trápí smrtící bouře! Už 305 mrtvých!

Tragická bilance po sérii tornád na americkém jihovýchodě dosáhla 305 mrtvých. Informuje o tom v pátek agentura AFP.

Nejvíce obětí hlásí Alabama (204). Následují Tennessee (34), Mississippi (33), Georgie (14), Arkansas (12), Virginie (5), Missouri (2) a Kentucky (1).

 

PODÍVEJTE SE:

 

Od konce minulého týdne do čtvrtečního rána SELČ zaznamenali meteorologové v oblasti přes 300 tornád, jen ve středu jich napočítali více než 130.

 

Nejhůře postiženo je město Tuscaloosa na západě Alabamy. Zemřelo tam 36 lidí. Stovky domů byly zničeny a další stovky poškozeny. Tornádo se mimo jiné přehnalo přes nemocnici, střední školu a kampus Alabamské univerzity. Přerušilo dodávky elektřiny a vytrhávalo stromy i s kořeny, protože půdu na mnohých místech promáčely předchozí bouře.


PODÍVEJTE SE:

 
V Alabamě, Arkansasu a Tennessee byl kvůli tornádu a záplavám vyhlášen stav nouze. Bez elektřiny je 335 tisíc domácností. Prezident Barack Obama schválil pro Alabamu mimořádnou pomoc, z uvolněných federálních prostředků se mimo jiné posílí pátrací a záchranné práce.
 
Americká Národní meteorologická služba (NWS) odhaduje, že přírodní živel může zasáhnout 21 amerických států od regionu Velkých jezer až po Mexický záliv. NWS varuje obyvatele řady oblastí Alabamy, Georgie a Mississippi před hrozbou tornád, krupobití a záplav.

 
Ve čtvrtek a v pátek Američany čeká mírné zlepšení meteorologických podmínek. V sobotu ale bouře opět zesílí. Meteorologové odhadují, že v USA za letošní hurikánovou sezónu udeří nejméně 15 silných bouří a 12 hurikánů.
 
Minimálně čtyři hurikány přesáhnou třetí stupeň na pětistupňové Saffirově-Simpsonově škále.

 

Mediafax