Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Repatriace zajatců

Zmatená ukrajinská armáda. Někam se jí ztratilo šest zajatců!

Ukrajinští vojáci
Zdroj: isifa.com

Pořádné zmatky provázejí výměnu zajatců mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Kyjevské armádě se totiž "někam ztratilo" šest zajatců! Výměna 36 zajatých separatistů za 36 zajatých vojáků se tak protáhne.

Proruští separatisté z východu Ukrajiny uskuteční další jednání s ukrajinskou stranou o výměně zajatců a politických vězňů. Kyjev prý nemůže najít některé zajatce, jejichž vydání separatisté požadují. Tvrzení ale zatím nebylo možné ověřit u druhé strany.
 

"Včera večer se měla konat videokonference o zajatcích, ale Ukrajinci navázali spojení o několik hodin později, než bylo domluveno. Vysvětlovali to tím, že nenašli šest zajatců z požadovaných 36, a požádali o pauzu," tvrdil zdroj. Další kolo jednání se má podle něj odehrát během dneška, nicméně podobné průtahy prý znepokojují i zástupce Červeného kříže a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Výměna 36 zajatých vojáků za 36 zajatých separatistů se původně měla odehrát již ve středu.
 

Kyjev podle zmíněného zdroje prý také trvá při výměně zajatců na vyřízení všech právních formalit, což ale "potrvá nejméně dva týdny", protože kyjevské úřady prý "nejprve hledají zajatce po celé Ukrajině a pak každého předvedou před soud".
Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během noci na dnešek podle ITAR-TASS zmínil o osvobození dalších 26 ukrajinských vojáků; ukrajinská média informují jen o dvaceti propuštěných. Od vyhlášení příměří bylo ze zajetí propuštěno asi 700 příslušníků vládních sil.
 


Rebelové dříve slibovali, že do konce týdne propustí 863 zajatých ukrajinských vojáků, a na oplátku očekávali, že jim Kyjev předá 311 zajatců z řad ozbrojených separatistů.
 

V médiích se ale objevují i jiná čísla. Agentura Interfax-Ukrajina citovala generála Volodymyra Rubana, podle kterého rebelové drží v zajetí stále více než tisícovku ukrajinských vojáků.
 

S výměnou zajatců počítá dohoda o příměří, kterou minulý pátek zástupci Ukrajiny a separatistů uzavřeli v Minsku. Kyjev se snaží, aby se tato úmluva vztahovala i na ukrajinské důstojníky, obviněné u ruských soudů.

TN.cz / ČTK / hmr