Fámy a zažité bludy

Alkohol mozkové buňky nezabíjí! Vědci vyvrátili tenhle a další mýty

Flirt
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Alkohol vraždí mozkové buňky a mužský mozek funguje lépe než ten ženský. Pokud čemukoli z výše uvedeného věříte, tak jste úplně vedle.

Protože i když jde o dlouho zažité mýty, vědci tyhle i další pověry vyvrátili a teď uvedli na pravou míru. Jak to tedy je s našimi mozky doopravdy?


1. Alkohol zabíjí mozkové buňky


Asi nejznámější pověra, kterou maminky používají jako varování před alkoholem už od útlého věku svých ratolestí. Věty typu "Nepij, nebo zblbneš" asi slyšel každý. Jenže pravdou je, že alkohol neurony nevraždí - jen je zkrátka omámí tak, že nějakou dobu nezvládají správně fungovat.


2. Muži jsou chytřejší, protože mají větší mozky


Oblíbený argument šovinistů a hulvátů. Naštěstí pro všechny ostatní úplně mylný. Velikost mozku totiž na inteligenci vliv nemá - třeba "myslivna" Alberta Einsteina byla menší než průměrný lidský mozek a přitom to byl nepochybně génius. Velrybí mozky váží deset kilo a přitom nevládnou celé planetě.


3. Díky procvičování paměti budete chytřejší


Zdá se, že mozek se nedá vycvičit jako svaly. Studie z roku 2010 jasně ukázala, že i když několikrát týdně děláte různé kvízy a speciální cvičení na trénink mozku, chytřejší díky tomu nebudete. Smůla.


4. Obyčejná rána do hlavy může mozek poškodit


Ani tohle naštěstí není pravda. Příroda to totiž zařídila tak, že mozek dokáže v pohodě ustát rány, ktteré přináší běžný život. Něco jiného je pochopitelně otřes mozku nebo omdlení. I tehdy ovšem platí, že mozek je nesmírně odolný a dokáže "data" z poškozených nebo ztracených buněk zkrátka přestěhovat jinam.


5, Když stojíte na hlavě, krev vám zaplaví mozek


Ani tohle není pravda. Mozek totiž disponuje pojistkami, takže ho ani stání na hlavě nezaplaví krví. Přítok krve do mozku pochopitelně není pořád stejný, zvyšuje se například ve stresových situacích. Díky tomu dokáže mozek pracovat rychleji a svému majiteli tak v krizovém momentu poskytne lepší výkon než v běžném provozu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

České děti vs. drogy a alkohol: Budete koukat, co zjistil průzkum!

Dobrá zpráva pro pivaře: Vynalezli druh zlatavého moku se 70% alkoholu

Související témata:
pez TN.cz