Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 6. 2014
Zajímavé spojení

Auto s kečupem? Firmy Ford a Heinz se spojily!

Test kečupů - 8
Zdroj: Martin Chamer

Americká automobilka Ford Motor a výrobce kečupů H.J. Heinz začali společně zkoumat možnosti využití rajčat v automobilovém průmyslu.

Bioplast z rajčatových slupek by mohl sloužit například pro výrobu svorek kabeláže nebo držáků na mince. Firmy to uvedly v tiskové zprávě.


"Zjišťujeme, zda se tento vedlejší produkt potravinářského průmyslu hodí pro automobilový průmysl. Naším cílem je vyvinout pevný a lehký materiál, jenž by splňoval naše požadavky, ale současně zmenšil naši ekologickou stopu," uvedla technická specialistka Fordu Ellen Leeová.


Asi před dvěma lety začal Ford spolupracovat se společnostmi Heinz, Coca-Cola, Nike a Procter & Gamble na vývoji stoprocentního rostlinného plastu, ze kterého by šlo vyrábět všechno od tkanin až po obaly. Obaly se dnes vyrábějí převážně z ropných látek.


Výzkumníci společnosti Heinz hledali inovativní způsoby recyklace slupek, stopek a semen z více než dvou milionů tun rajčat, které firma každoročně potřebuje k výrobě svého nejprodávanějšího produktu - kečupu Heinz.


"Nacházíme se sice ve velmi rané fázi výzkumu a stále zůstává nezodpovězena řada otázek, ale jsme nadšeni možnostmi, které se zde otevírají pro Heinz i Ford," doplnil zástupce ředitele vývoje obalů ve společnosti Heinz Vidhu Nagpal.

tn.cz / ČTK
Reklama