ALARMUJÍCÍ

Až POLOVINA potravin končí v POPELNICI! NÁVOD, jak neplýtvat jídlem

Potraviny
Zdroj: Isifa.com/ thinkstockphotos.com

Až polovina jídla, které se na světě vyprodukuje, skončí v popelnici. Počet vyhozeného jídla se pak odhaduje na 1,2 miliard tun, píše německý deník Bild. Jak neplýtvat potravinami? Máme NÁVOD!

Světová populace roste a podle posledních odhadů bude v roce 2075 potřeba nakrmit další tři miliardy lidí. A zatímco v rozvojových zemích jídlo chybí a jejich obyvatelé hladoví, ve zbytku světa se s potravinami plýtvá. Jak píše Bild, až polovina vyprodukovaného jídla končí v koši a každý Němec vyhodí přibližně 82 kilo potravin.

 

Jak s jídlem neplýtvat? Návod je jednoduchý! Před cestou do obchodu si rozmyslete, co chcete v příštích třech dnech vařit. Udělejte si pak podrobný seznam potravin, kterého se při nákupu za každou cenu držte. Nenechte se zlákat na výhodné nabídky supermarketů, slevy nebo výhodná balení.

 

 

Důležité je nechodit nakupovat s prázdným žaludkem. Pokud vás totiž při brouzdání mezi regály bude honit mlsná, je přirozené, že nakoupíte vše, na co budete mít chuť nebo co rychle zažene hlad a vaše položky na seznamu se rychle rozrostou.

 

Rozšiřte si obzory

 

Lednice se vám pomalu vyprázdnila, ale zůstaly v ní ještě zbytky některých surovin? Rozšiřte si obzory, pročtěte si kuchařku, vylovte staré recepty nebo trochu experimentujte. Pár dní staré brambory zapečte v troubě, starší ovoce rozmixujte a udělejte si tak lahodný koktejl, fantazii se meze nekladou. Vařte po vzoru co dům dal tak, aby vám nepřebývaly potraviny, které byste musely za pár dní vyhodit.

 

 

Pokud už doma máte některé potraviny, kterým prošlo datum minimální trvanlivosti, vyhazovat je za každou cenu nemusíte. Takto označené potraviny se nekazí tak rychle a ještě nějakou dobu je možné konzumovat je. Jak uvádí Bild, jde o konzervy, těstoviny nebo nápoje. Po ukončení data trvanlivosti však není zaručena chuťová a výživová kvalita výrobku a takové lze konzumovat maximálně do několika týdnů.

 

Tomu, aby nám v lednici či spíži potraviny neprocházely, jde opět předcházet pouze chytrým nakupováním a nehromaděním jídla.
 

ana TN.cz