to jsou věci!

Z čeho je vlastně složen obyčejný BANÁN? Éčka, 75% vody a přírodní chemie, odhalili vědci

Banán
Zdroj: isifa.com
Banán

VĚDECKÁ STUDIE: Možná vás to překvapí, ale i produkty přírody, banány, obsahují éčka. Z čeho všeho jsou složeny a proč je vůbec dobré banány jíst?

Chemie je všudypřítomná a obsahují ji i naprosto přírodní banány. Bát se barviv, konzervantů a dalších éček se však rozhodně nemusíte, všechny jsou totiž stoprocentně přírodní. "Dnes se lidé panicky bojí chemie v potravinách. Jako učitel chemie jsem se pokusit ukázat, že příroda často vytváří mnohem složitější a chemičtější produkty, než bychom my byli vůbec schopni vytvořit v laboratoři,“ říká James Kennedy, který se zaměřil na to, co potraviny obsahují a na svém webu podrobně vypsal jejich chemické složení.

 

 

Chtěl tím dokázat, že chemie není pouze umělá a nebezpečná, nýbrž naprosto běžná a zajímavá, co se týče přírodních produktů. "Nikdo přede mnou se nepokusil popsat kompletní chemické složení přírodních potravin, takže jsem při práci vyhledával z mnoha zdrojů," dodal.

 

 

Jak je z tabulky Jamese Kannedyho patrné, banány obsahují ze 75 procent vodu a množství sacharidů, co potvrdila pro TN.cz i výživová poradkyně Renata Zápotocká, podle níž jsou banány značným zdrojem energie. "Je prokázáno, že jeden kus banánu nám dodá energii na 45minutový trénink. Kromě energie mají banány mnoho pozitivních účinků na naše zdraví," uvedla odbornice na výživu.

 

 

Těmi jsou podle Zápotocké snižování stresu a napětí, regulace krevního cukru, zvyšování funkce mozku. Mimo to jsou banány bohaté na vitamín B, železo a draslík. "Navíc je v banánu aminokyselina tryptofan, kterou tělo dále zpracovává na serotonin. Ten je nám pomáhá vytvořit dobrou náladu, pocit spokojenosti," dodala výživová poradkyně.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nejšílenější vánoční video:  Kozatá blogerka ukazuje, jak se jí banán

Posedlost postavou, která může zabít její dítě: Šílená těhulka jí jen banány

TN.cz