Česká plachetnice La Grace doplula do Karibiku

Česká školní a charterová plachetnice La Grace v pondělí, v den svých prvních narozenin, přeplula Atlantský oceán a spatřila karibský ostrov Barbados. Agenturu Mediafax o tom informoval spolumajitel a jeden z kapitánů La Grace Josef Dvorský.

První karibskou pevninu – ostrov Barbados - spatřili námořníci z La Grace hodinu před polednem SEČ. "Po pravé straně míjíme Barbados," řekl v rozhovoru přes satelitní telefon jeden z členů posádky Petr Scheirich. Bez zastavení dál pokračují k St. Vincentu. Střídání posádky proběhne na Martiniku.

 

Plavba samotná byla podle jeho slov pohodová. Vítr foukal dobře a ztišil se až v dohledu Karibiku. Proto loď nyní pluje na motor, což dovolilo zapnout ledničky, a posádka si tak po téměř měsíci plavby mohla dopřát vychlazené pivo.

 

Na počest lodi bylo na palubu vytaženo všech osm děl a vlajkosláva. Večer pak posádka dostane víno i jiný alkohol – kapitán přislíbil posádce mimořádný příděl rumu pro slavnostní přípitek na další úspěšné plavby. Ťukat si však nebudou. Pověra říká, že by to vzbudilo mrtvé námořníky a těm by to bylo líto.


Briga La Grace byla spuštěna na vodu v egyptském Suezu 5. prosince 2010 po dvou letech stavby. Jako jediná česká loď je členkou prestižního "Fóra A" při Mezinárodní asociaci školních plachetnic STI (Sail Training International).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Čeští piráti s bruskama míří do Karibiku

 

"Jelikož na vodu jsme La Grace spustili v Egyptě a teď přistane na Barbadosu, obeplula čtvrtinu zemského obvodu. Počítáno na míle, naplula už ze vzdálenosti, která je potřeba k cestě kolem světa, nejméně polovinu, protože většinu letošního roku jsme strávili plavbami kolem jihu Evropy," řekl Dvorský.


Ze sedmi zemských kontinentů je Amerika třetím, který La Grace navštíví. Na palubě má čtyři členy profesionální posádky a 17 kadetů.


"Výcvik kadetů při plavbě do Karibiku jsme zaměřili především na navigaci, a to díky spolupráci s astronomem Petrem Scheirichem z Astronomického ústavu Akademie věd Ondřejov. Celý Atlantik přeplula La Grace navigována pouze podle kompasu a sextantu," pokračoval kapitán.

 

PSALI JSME:

Briga La Grace na Barbados vyplula s vypnutou GPS


"Všechny navigační elektronické přístroje byly vypnuté. Naši kadeti teď o sobě mohou s hrdostí říct, že by do cíle dopluli i v případě, že by se celý systém GPS vypnul," dodal Dvorský.
 

Dvoustěžňového plachetníku si užijí především návštěvníci Dominikánské republiky. La Grace navázala spolupráci s místním organizátorem jednodenních výletů a připravila pro turisty plavby s pirátským programem a také výpravy za velrybami, které se ke břehům Dominikány na jaře stahují. "Loď plující pod plachtami je tichá, takže se k nim lze přiblížit až na dosah ruky,“ vysvětluje kapitán Josef Dvorský. Do Evropy se loď opět vrátí na letní sezónu. Zpátky přes Atlantik popluje obtížnější severní cestou přes Azorské ostrovy a Baleárské ostrovy. A léto stráví na jihu středomoří mezi Elbou, Korsikou a Sardinií. Zde bude opět k dispozici turistům – českým i zahraničním.

 

Briga La Grace je replikou lodi z 18. století. Její stavba v profesionální egyptské loděnici byla zahájena v lednu 2008. Při stavbě lodi se v Egyptě vystřídalo na tři sta českých dobrovolníků a dobrovolnic. Školní a charterová plachetnice La Grace byla slavnostně pokřtěna pod záštitou českého velvyslanectví v Řecku v athénské marině Flisvos 1. května 2011. Jednou z kmoter lodě byla MISS ČR z roku 2003 a manželka známého českého jachtaře Lucie Křížková.

 

PSALI JSME:

V Řecku byla pokřtěna česká historická plachetnice La Grace

Ivana Endrychová tn.cz / Mediafax