význámný pokrok

Převratný objev! V Liberci vynalezli textilní vlákna, která svítí i do stran

Po čtyřech letech příprav Technická univerzita v Liberci představila další z unikátních vynálezů. Jako první na světě použila optická vlákna, která svítí také do stran. Mohla by se využít třeba jako součást oděvů, které by pak za šera zvýšily bezpečnost chodců. O vynález okamžitě projevili zájem návrháři, nemocnice i armáda.

Vědci použili ohebné optické vlákno, které vyzařuje světlo ne jako to klasické dopředu, ale do stran. Barevné je díky textiliím, které jsou na něj naneseny.
 

"S tímto řešením přicházíme jako první. Máme patent," řekla Dama Křemenáková z Technické univerzity v Liberci.
 

Vynález má v první řadě chránit chodce. Bundy, aktovky, kočárky, psí obojky i kola jsou vidět třeba 5x dál, než dosud používané reflexní materiály.
 

 

Co je důležité, oblečení nebo aktovku prodraží jen o zhruba 200 korun. Brzy se však objevilo mnohem širší využití vynálezu. Vlákna mohou sloužit ale i jako nouzové osvětlení. Nemocnice si díky nim mohou lépe ohlídat pacienty. Ti mohou dát najevo, že se s nimi něco děje.
 

"Ten člověk sám by měl být schopen mimoverbálně stisknutím tlačítka rozsvítit červenou a říct je mi špatně, nemůžu mluvit, nemůžu se hýbat," řekla Jiří Militký z Technické univerzity v Liberci.
 

Vlákno snáší běžné zacházení. Dá se prát a neláme se. O vynález projevili zájem i vojáci. Důvod? Třeba bezpečnost pilotů.
 

A čeká se zájem módních návrhářů. Mladí lidé by svítící vlákno mohli používat i jako komunikační prostředek. Barvami můžou ostatním ukazovat třeba aktuální náladu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zázrak vědy a techniky: „Divoká kočka“ je jak ze sci-fi filmu! Podívejte se na VIDEO, co dokáže

Sexy moderátorka Veronika Hong: Rozumí technice i mužům

TN.cz