Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Na co si dát pozor?

Pětina českých počítačů v ohrožení! Končí podpora Windows XP! Co všechno hrozí?

Žena - ilustrační foto
Zdroj: isifa.com
Žena pracuje s počítačem

Už se to blíží! Začátkem dubna definitivně skončí podpora Windows XP. To znamená, že Microsoft již nevydá žádnou záplatu pro zastaralý operační systém. Největší nebezpečím jsou počítačové VIRY!

Již osmého dubna gigant Microsoft ukončí rozšířenou podporu Windows XP. Operační systém samozřejmě bude fungovat dál, ale jeho výrobce již nebude vydávat žádné aktualizace a bezpečnostní záplaty, to může systém ohrozit. Nebude totiž dostatečně ochráněn proti novým počítačovým virům.
 

Ukončení podpory má přímý vliv na bezpečnost operačního systému. Pokud bude v systému objevena chyba, mohou ji hackeři využít a napadnout systém. Riziko nákazy a napadení je až šestkrát vyšší než u poslední generace Windows 8. Pokud by byla například pětina počítačů na síti použita pro masový útok hackerů nebo rozesílání spamu, mělo by to obrovský dopad na celý síťový provoz.


Windows XP používá celá pětina uživatelů po celém světě a na trhu jsou již třináct let. V Česku používá tento systém zhruba pětina uživatelů. Patří mezi nejoblíbenější systém kvůli jeho uživatelskému rozhraní, které dokáže ovládat opravdu každý.

Pokud o podporu uživatelé nechtějí přijít, nezbývá jim než přejít na novější verzi Windows. Na operačním systému Windows XP běží i většina bankomatů. Banky tak budou muset přejít na modernější operační systém. 

Stejný osud jako Windows XP potká i aplikaci kancelářský balík Microsoft Office 2003.
 

CO HROZÍ PO UKONČENÍ AKTUALIZACE WINDOWS XP:
 

* Pokud se v systému objeví chyba, je možný útok hackerů
* Hrozí napadení počítačovými viry a trojskými koni
* Některé aplikace bude těžké spustit, kvůli ukončení aktualizací
* Určité programy nepůjdou vůbec spustit, jelikož budou mít vysokou náročnost
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zakáží lékaři počítače? Wi-fi signál zabíjel a Evropou se šíří panika

Počítačoví maniaci: Tihle týpci smaží hry jako o život

TN.cz