Šokující zjištění

Češi přišli o první místo v pití piva! Porazil nás ostrůvek Palau

Vypadá to, že Česká republika má v konzumování alkoholu konkurenci. V pití piva nás předstihl malý ostrov z Tichomoří.

Podle průzkumu, který provedla Organizace Spojených národů (OSN), je v pití piva a užívání marihuany nejvyšší počet konzumentů na ostrově Palau v západní části Tichého oceánu, píše BBC.
 

Palau je ostrov s 21tisíci obyvateli. Podle provedeného průzkumu celá čtvrtina dospělé populace užívá marihuanu. Druhé místo obsadila Itálie, u které výzkumná zpráva uvádí, že uživatelů  je z celkové dospělé populace zhruba 15%.
 

Situace týkající se pití alkoholu je složitější. Obyvatelé ostrova Palau jsou sice podle zjištění Světové zdravotnické organizace (WHO) na první příčce, ale zároveň je nutné říct, že alkoholem se myslí pouze pití piva. 

Pivo Marihuana

 

Zdroj: WHO, US; Pivo - litry konzumovaného alkoholu ročně v přepočtu na 1 obyvatele 15+; Marihuana - převaha užívání v % populace, 15-64.

Palau
8.68
Palau
24.2
Česká republika
8.51
Itálie
14.6
Seychely
7.15
Nový Zéland
14.6
Irsko
7.04
Nigérie
14.3
Litva
5.60
USA
14.1

Pokud porovnáme výši celkové konzumace veškerých alkoholických nápojů, Palau spadne až na 42. místo z 188 zkoumaných zemí. Druhé místo podle zprávy WHO v konzumaci alkoholu drží Česká republika, u které se žádná výjimka neobjevuje.
 

[IMAGEBOX_724126]MAPA: Největší alkoholici světa! Češi jsou na 2. místě!

[IMAGEBOX_724126]

Problém při uvedeném výzkumu v Palau je, že byl proveden na jedné státní střední škole, kde studuje 742 středoškoláků. Průzkumu se účastnilo 565 respondentů, z nichž 60% uvedlo, že marihuanu zkoušelo alespoň jednou a 40% účastníků marihuanu konzumovalo během posledního měsíce. Zjištěná data pak byla převedena na celou populaci Palau.
 

Emery Wentyová z ministerstva školství Palau se staví vůči výzkumu kriticky. Říká, že v Palau jsou i soukromé školy, kde studuje kolem 500 studentů, z nichž se jedná převážně o církevní organizace. Proto o zjištěných datech mluví jako o nereprezentativních pro populaci ostrova Palau.
 

Autoři výzkumu tuto kritiku akceptují. Angela Meová, členka výzkumného týmu, říká, že je velmi problematické dělat výzkumy na malých populacích. Lidé jsou více ovlivnitelní, jejich chování je zkreslené, a tím vznikají statistické chyby.
 

Meová dodává, že se musí podniknout ještě řada dalších setkání a schůzek na Tichomořských ostrovech, což by mělo napomoci zkompletovat výzkumná data a zredukovat chyby. Nezbývá nic jiného, než tedy čekat na výslednou zprávou WHO.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / juz