Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tuk a tv

Má vaše dítě v pokojíku televizi? Tak je SÁDELNATĚJŠÍ než jeho kamarádi!

Dítě u televize_2
Zdroj: Thinkstockphotos
Témata:

S televizí v pokoji děti tloustnou - i když se dívají jen velmi málo, varují vědci. Přibývání na váze nesouvisí s množstvím času, jenž stráví sledováním televize. Co tedy za tímto problémem stojí?

Američtí výzkumníci zjistili, že děti ve věku 10 až 14 let, které měly v ložnici televizor, vážily o  0,4 kilogramu více než jejich vrstevníci, kteří televizi v dětském pokoji neměli. Děti s televizí v pokoji měly zároveň i vyšší index tělesné hmotnosti (BMI), jenž se v průběhu času neustále zvyšoval.

 

Zvýšení tělesné hmotnosti však podle nich nesouvisí s množstvím času stráveného sledováním televize. Američtí experti vidí problém v narušení spánku, když děti usínají se zapnutou televizí, a celkově ve vyšším počtu reklam na sladkosti.

 

Výzkum sledoval 6522 chlapců a dívek věku 10 až 14 let. "Tato studie naznačuje, že odstranění televize z dětské ložnice může být důležitým krokem v boji proti obezitě u dětí," řekla deníku Daily Mail výzkumnice Diane Gilbert-Diamondová z Geisel School of Medicine v americkém Dartmouthu.  

 

 

Výzkumníci si ale uvědomují, že jejich studie má určité slabiny. Chtělo by totiž zjistit, jaký vliv na tělesnou hmotnost dětí mají i jiná elektronická multimediální zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety a notebooky. Tato studie, která začala v roce 2003, ještě nepočítala s tím, že na děti a jejich volný čas budou takovou mírou působit i jiná mediální zařízení. 

pet TN.cz