z klece na svobodě

DOJEMNÉ VIDEO: Slepice z klecí poprvé na slunci a na svobodě...

Téma:

Tohle video vám nejspíš nažene slzy do očí. Uvidíte slepice zachráněné z klecových chovů, které poprvé za celý život spatřily sluníčko a mohly udělat první kroky po obyčejné zemi...

Tyhle slepice poprvé vidí přirozené sluneční světlo, cítí teplo slunečních paprsků, poprvé dýchají čerstvý vzduch a poprvé chodí po skutečné zemi. Na videu vidíte jejich dojemnou počáteční opatrnost, s jakou našlapují na nezvyklý povrch - za celý svůj život nemohly udělat ani několik souvislých kroků, nikdy nespatřily oblohu, zelenou trávu nebo obyčejnou slámu. Vyrostly v klecových chovech.
 

Video pochází z Austrálie a jeho autorem je organizace Edgar´s Mission. Jistý australský velkochovatel slepic se rozhodl darovat svým slepicím život a dobročinná organizace se jich tedy ujala. "Můžete, prosím, někde uložit mé slepice? Nechci, aby šly na porážku," napsal farmář aktivistům. Ti sami přiznali, že je žádost naprosto překvapila a že nečekali, že by se něčeho takového dočkali od jakéhokoli velkochovatele slepic.
 

Aktivisté se museli připravit na nečekaně veliké množství slepic, kterým museli najít nový domov. Trvalo to šest měsíců, ale podařilo se to. Charitativní organizace sehnala farmu, kde slepice v klidu dožijí a převezla je tam.
 

 

Mnoho slepic bylo kvůli celoživotnímu pobytu v klecích v takovém stavu, že se nového domova nedočkali a zachráncům zemřely doslova v rukách. 752 slepic se ale podařilo přemístit na farmu a z jejich seznamování se s přirozeným životem pod otevřenou oblohou či v prostorné stodole vzniklo dojemné video. Končí záběrem na člena organizace Edgar 's Mission mezi stovkami slepic. Na tričku má nápis: "Mohli bychom žít šťastný a zdravý život bez ubližování jiným. Tak proč by ne?"
 

Lidem, kteří už odvykli vědomí, že za vejci v regálu supermarketu je utrpení milionů zvířat, tyhle záběry připomínají vnitřně potlačovanou pravdu. V Evropské unii jsou dvě třetiny nosnic (slepice chované pro vejce) drženo po celý život výhradně v kleci, na nakloněné drátěné podlaze a na životní ploše veliké asi jako čtvrtka papíru. V Česku je takových nosnic dokonce 90 procent.
 

 

Takové slepice nemají možnost přirozeného a instinktivního chování jako je hrabání, hledání potravy, stavba hnízda či snášení do hnízda. Prakticky všechny takové slepice mají hluboká zranění až do krve, která si stresované slepice způsobují navzájem. Vyklovávají si peří a mají zdeformované přerostlé drápy, které si nemají kde a jak brousit. Tento způsob chovu je považovaný za nejkrutější, ale je současně nejlevnější.
 

Existují přitom alternativní způsoby chovu slepic na podestýlce, s výběhem či přímo v ekologickém chovu. V supermarketu je poznáte podle číselného označení přímo na vejci. První číslo tohoto kódu označuje vždy způsob chovu. Čím je vyšší, tím je chov brutálnější:
 

0 – vejce nosnic v ekologickém chovu
1 – vejce nosnic ve volném výběhu
2 – vejce nosnic v halách
3 – vejce nosnic v klecích

 

Až budete příště nakupovat vejce, vzpomeňte si na toto video...

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / David Garkisch